Jako, że lubię kwiaty, a co jakiś czas trzeba je przesadzać, to siłą rzeczy oglądam też doniczki. Przy okazji często zastanawiam się jakbym dany model zaprojektował najprościej. Ostatnio natrafiłem na doniczkę, która swoim kształtem może początkującego użytkownika wprowadzić w błąd przy wyborze sposobu modelowania, a tym samym znacznie utrudnić uzyskanie finalnego kształtu.
Przy tego typu kształtach na początku warto się zastanowić nad sposobem modelowania (oczywiście często w trakcie modelowania życie weryfikuje nasze wybory, ale na szczęście możemy je na bieżąco korygować): bryłowym, powierzchniowym czy hybrydowym. A co za tym idzie zastanowienie się nad potencjalnymi operacjami, których będziemy używali oraz kolejności ich wykonywania. I o ile w tym wypadku można by uznać, że taką doniczkę byśmy zrobili przy pomocy modelowania powierzchniowego, to ja zaprezentuję szybszą metodą modelowania bryłowego.
Krok 1
Na początek wstawiam szkic na płaszczyźnie górnej. Na nim rysuję pięciobok o środku umieszczonym w początku układu współrzędnych, którego wpisany okrąg będzie miał średnicę Ø140 mm, a dolna linia ma być pozioma.
Krok 2
W drugim kroku wykonamy wyciągnięcie szkicu na odległość 120 mm z pochyleniem na zewnątrz pod kątem 25°.
Krok 3
Tym samym otrzymaliśmy dolną połowę bryły doniczki. Czas zająć się górną częścią. Pierwszym krokiem będzie wstawienie płaszczyzny, która jest odsunięta od płaszczyzny górnej o 150 mm i równoległa do niej.
Krok 4
Teraz trzeba powtórzyć dwa pierwsze kroki, czyli wstawiamy szkic na nowo utworzonej płaszczyźnie. Ponownie będzie to pięciobok opisany na okręgu o średnicy Ø140 mm, ale tym razem to górna linia ma być pozioma. Następnie trzeba zrobić wyciągnięcie szkicu na odległość 120 mm oraz pochyleniu na zewnątrz, ale zwrot wyciągnięcia musi być przeciwny do poprzedniego. Opcja Scalaj wyniki musi być odznaczona!
Krok 5
W wyniku ostatniej operacji uzyskaliśmy 2 przenikające się bryły, także teraz musimy wprowadzić interakcję pomiędzy nimi. Do tego użyjemy operacji Przecięcie. Na początek trzeba wybrać obie bryły, zostawić domyślny wybór jako utwórz oba i kliknąć przycisk Przecięcie. W drugim kroku zaznaczamy obszary pokazane na obrazku poniżej. Na dole formularza zaznaczamy opcję Scalaj wyniki i zatwierdzamy. Wynikiem będzie 1 bryła o ścianach pięciobocznych.
Krok 6
Na zakończeni trzeba z bryły zrobić doniczkę. Do tego posłuży operacja Skorupa. Wystarczy zaznaczyć górną ściankę do usunięcia i wpisać grubość ścianek na 5 mm.