Strona głównaSOLIDWORKSSOLIDWORKS: Dopasowanie kształtów brył i konwersja na arkusz blachy

SOLIDWORKS: Dopasowanie kształtów brył i konwersja na arkusz blachy

SOLIDWORKS: Dopasowanie kształtów brył i konwersja na arkusz blachy

Podczas pracy w SOLIDWORKS może nastąpić konieczność dopasowania brył względem siebie. Prostym przykładem może być spasowanie dwóch rur pod kątem w celu późniejszego połączenia spoiną. W tym artykule omówiony zostanie przykład zaprojektowania tego połączenia, nadanie docelowego wyglądu obu elementom oraz konwersja każdej bryły na arkusz blachy.

Pierwszym etapem modelowania będzie szkic na płaszczyźnie górnej. Szkic ma postać okręgu o średnicy 80 mm. Operacja wyciągnięcie dodanie/bazy pozwoli na utworzenie bryły. Długość 500 mm z wykorzystaniem opcji cienkich ścianek o grubości 2 mm.

Okrąg o średnicy 80mm
 

Utworzona bryła o długości 500mm

Następnym krokiem jest dodanie nowej płaszczyzny. Będzie ona ustawiona pod kątem 45 stopni względem płaszczyzny prawej. Przed wstawieniem należy utworzyć nowy szkic z geometrią konstrukcyjną na płaszczyźnie prawej. Będzie to drugie odniesienie pozwalające na ustawienie nowej płaszczyzny pod kątem.

Szkic z geometrią konstrukcyjną
 

Tworzenie nowej płaszczyzny

Na nowo utworzonej płaszczyźnie zostanie dodany szkic w postaci okręgu o średnicy 60 mm. Będzie to profil drugiej rury.

Profil drugiej rury

Następnie dodana została operacja Wyciągnięcie dodania/bazy. Ważne w kontekście następnej operacji jest to, aby rura przechodziła w głąb pierwszego elementu. Należy również odznaczyć opcję scalenia wyników.

Wyciągnięcie dodania/bazy

Kolejną operacją będzie Przecięcie. Operacja ta pozwala wydzielać regiony z przenikających się brył. W tym celu należy wybrać oba elementy oraz z zaznaczoną opcją utwórz oba kliknąć przecięcie. Powstanie lista regionów z której należy odznaczyć dwa. Warto skorzystać z podglądu w obszarze graficznym, aby usunąć odpowiednie regiony. Opcja scalenia wyników powinna pozostać odznaczona.

Operacja 'Przecięcie'
 

Podgląd przecięcia

W sytuacji w której program rozdzieliłby zbyt dużo regionów może nastąpić konieczność połączenia rozdzielonych brył ze sobą. Można skorygować to przy pomocy operacji Połącz. Po takim zabiegu połączenie rurowe jest gotowe. Gdyby była taka konieczność, można konwertować elementy na arkusz blachy. Najwygodniej w tym celu wstawić elementy do nowej części klikając prawym przyciskiem na bryłę i wybierając wstaw do nowej części.

Opcja 'Wstaw do nowej części'

W zapisanej w ten sposób nowej części należy zrobić przecięcie. Można w tym celu wykorzystać operację Wyciągnięcia wycięcia. Następnie należy skonwertować bryłę na arkusz blachy. Można w tym celu skorzystać z operacji Wstaw zgięcia. Dokładnie w ten sam sposób należy postąpić z drugim elementem.

Wykonanie przecięcia
 

Konwersja na arkusz blachy
 

Opcja 'Wstaw zgięcia'
 

Podziel się:

Specjalista techniczny/ trener CAD. Absolwent Politechniki Śląskiej kierunku Mechanika i Budowa Maszyn. Swoje doświadczenie w projektowaniu 3D zdobywał zajmując się zawodowo inżynierią odwrotną na potrzeby druku 3D. Prywatnie interesuje się modelarstwem oraz historią.