Strona głównaSOLIDWORKSSOLIDWORKS: Import pliku dwg/dxf

SOLIDWORKS: Import pliku dwg/dxf

SOLIDWORKS: Import pliku dwg/dxf

Poprawne przenoszenie dokumentacji technicznej pomiędzy programami CAD może stanowić nie lada wyzwanie dla konstruktorów. Rozszerzenia uniwersalne plików dla środowiska 2D stanowią .dwg, .dxf. W poniższym przykładzie omówiona zostanie sytuacja importu dokumentacji płaskiej w formacie .dwg i utworzenie z niej dokumentacji płaskiej w programie SOLIDWORKS.

SOLIDWORKS - import pliku dwg

Proces należy rozpocząć od uruchomienia programu SOLIDWORKS. Następnie kliknąć Otwórz i wybrać plik do importu. Po zatwierdzeniu wyboru pliku przyciskiem ok, pojawi się okno Import DXF/DWG. Na tym etapie istnieje możliwość wyboru, w jaki sposób program ma interpretować plik. Istnieją dwie podstawowe opcje:

  • utworzenie nowego rysunku,
  • importowanie elementów pliku do nowej części.

W tym przypadku należy wybrać opcję Utwórz nowy rysunek SOLIDWORKS i konwertuj na elementy SOLIDWORKS.

SOLIDWORKS - import dokumentacji płaskiej w formacie .dwg

Klikając Dalej, program przenosi użytkownika do Mapowania warstw rysunku. W tym miejscu można wybrać, które z warstw mają zostać zaimportowane do dokumentacji.

Utwórz nowy rysunek SOLIDWORKS

Przejście Dalej przenosi użytkownika do Ustawień dokumentu. W oknie można skorzystać z następujących opcji edycji pliku dwg/dxf:

  • właściwości czcionek,
  • właściwości pliku wejściowego,
  • właściwości pliku wyjściowego,
  • skala arkusza,
  • pozycjonowanie geometrii.

SOLIDWORKS - ustawienia dokumentu

Wybierając Zakończ program zaimportuje plik jako szkic i naniesie go na arkusz rysunkowy. Oprócz widoków zaimportowane zostaną również adnotacje takie jak notatki oraz wymiary.

SOLIDWORKS - zaimportuj jako szkic

Podziel się:

Specjalista techniczny/ trener CAD. Absolwent Politechniki Śląskiej kierunku Mechanika i Budowa Maszyn. Swoje doświadczenie w projektowaniu 3D zdobywał zajmując się zawodowo inżynierią odwrotną na potrzeby druku 3D. Prywatnie interesuje się modelarstwem oraz historią.