Strona głównaSOLIDWORKSSOLIDWORKS: Kreator kołków

SOLIDWORKS: Kreator kołków

SOLIDWORKS: Kreator kołków

Duża część inżynierów na swoich biurkach posiada podręcznik maszynowy a w nim wymiary wraz z objaśnieniami rozmiarów wierteł. Są one niezbędne podczas projektowania.

Jedną z moich ulubionych funkcji podczas projektowania był kreator otworów, ponieważ nie musiałem niczego szukać. Wiedziałem, że po wcześniejszym odpowiednim dobraniu śruby, wymiary otworu zostaną dopasowane automatycznie. W SOLIDWORKS 2022 mamy podobne narzędzie – „KREATOR KOŁKÓW”. Podobnie jak kreator otworów tworzy wyciągnięcie z gwintami kosmetycznymi.

W celu uruchomienia funkcji przejdźmy do zakładki OperacjeKreator otworu ⇒ rozwijamy listę i wybieramy Kreator kołków.

SOLIDWORKS - funkcja kreator kołków

Kreatora kołków do utworzenia operacji zewnętrznych kołków gwintowanych. Można zdefiniować parametry kołków, a następnie pozycję kołków na modelu. Można także zastosować parametry gwintów do istniejących wałków cylindrycznych. Istnieją dwa sposoby użycia tego narzędzia, albo na cylindrycznym korpusie, albo na płaskiej powierzchni.

Po pierwsze, gdy mamy operację cylindryczną, możemy użyć kreatora kołków, aby bezpośrednio dodać do niej gwinty i podcięcia. Aby to zrobić, po prostu wybierz krawędź cylindra, do którego chcesz dodać gwint, wybierz rozmiar gwintu i stan zakończenia, jeśli chcesz podciąć. W celu zatwierdzenia wybieramy zielony przycisk „OK”.

SOLIDWORKS - kreator kołków operacja cylindryczna

Innym sposobem jest użycie płaskiej powierzchni. Kreator kołków może faktycznie dodać cylindryczne wyciągnięcie za ciebie. To trochę bardziej przypomina kreatora otworów, w którym musimy nadać SOLIDWORKS pozycję, tak jak robimy to w kreatorze otworów.

W tej opcji mamy dwie zakładki: „KOŁEK” i „POZYCJA”. W obszarze Pozycja musimy dodać punkty na naszej powierzchni, w których ma się znajdować kołek (podobnie jak pozycjonujemy otwory za pomocą Kreatora otworów). Druga zakładka to specyfikacje samego kołka, takie jak typ gwintu i opcje podcięcia.

SOLIDWORKS - kołek i pozycja

Podziel się:

Specjalista techniczny/ trener CAD. Absolwent Politechniki Poznańskiej na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn ze specjalizacją Mechatronika. Prywatnie pasjonat lotnictwa.