Strona głównaSOLIDWORKSSOLIDWORKS: Opcje widoków rozstrzelonych

SOLIDWORKS: Opcje widoków rozstrzelonych

SOLIDWORKS: Opcje widoków rozstrzelonych

Widoki rozstrzelone są bardzo przydatne w momencie, gdy chcemy pokazać w jaki sposób składany jest element czy zaznaczyć, że wewnątrz obudowy znajdują się dodatkowe części, których normalnie nie widać. Z tego też powodu warto znać opcje zawarte w operacji Widok rozstrzelony. W niniejszym artykule poruszymy 3 najważniejsze opcje. Natomiast nie będziemy się skupiali na poprawnej kolejności kolejnych kroków.

Krok promieniowy

SOLIDWORKS - krok promieniowy

Opcja ta służy do odsuwania części promieniowo od miejsca zamocowania. Jest bardzo pomocna przy odsuwaniu śrub i nakrętek w przeciwnych kierunkach, zaślepkach mocowany po obu stronach mechanizmu czy innych elementach mocowanych na elementach obrotowych (np. łopaty śmigła na kołpaku).

SOLIDWORKS - odsuwanie części promieniowo od miejsca zamocowania

W naszym przykładzie po zaznaczeniu śruby i nakrętki, program będzie odsuwał każdą z części w przeciwnym kierunku, dzięki czemu zamiast dwóch kroków, będziemy mieli jeden.

Krok regularny

SOLIDWORKS - krok regularny

Opcja ta służy do przemieszczania jednego lub kilku komponentów w tym samym kierunku na tą samą odległość. Dodatkowo łapiąc za wewnętrzny różowy okrąg manipulatora, możemy dodatkowo obrócić komponent (wtedy mamy jednocześnie przemieszczenie i obrót).

SOLIDWORKS - krok regularny

Automatycznie rozmieść komponenty

SOLIDWORKS - automatycznie rozmieść komponenty

Jeżeli korzystamy z opcji Krok regularny, to w opcjach można dodatkowo zaznaczyć pole wyboru Automatycznie rozmieść komponenty. Opcja ta służy do przemieszczania komponentów na różne odległości przy zachowaniu tego samego kierunku. Suwak umożliwia ustawienie odległości rozstrzelenia części, a poniżej są do wyboru 3 ikonki:

Poniżej pokazujemy ułożenie części przed ich rozstrzeleniem:

SOLIDWORKS - ułożenie częśći przed rozstrzeleniem
 

SOLIDWORKS - użyj środka ramki granicznej

Użyj środka ramki granicznej – Tak jak jest pokazane na ikonce, program obrysowuje sobie każdą część prostopadłościenną ramką i zaznacza punkt w jej środku. Ułożenie tych punktów środkowych definiuje kolejność przemieszczania komponentów. Na obrazku poniżej widać rozmieszczenie komponentów (bierzemy pod uwagę części zaznaczone kolorem niebieskim, śrubka na dole była przemieszczana we wcześniejszym kroku), gdzie środki części ułożyły je w kolejności: imbus, śrubka, kolejne imbusy i obudowa.

SOLIDWORKS - ułożenie komponentów
 

SOLIDWORKS - użyj tylnej części ramki granicznej

Użyj tylnej krawędzi ramki granicznej – tym razem program bierze pod uwagę tylną ściankę ramki granicznej. Także w tym wypadku pierwszą częścią od lewej jest śruba, bo jej końcówka najbardziej wystaje po lewej stronie. Jak się przyjrzymy obudowie, to zobaczymy, że ma ona wypustkę, która sięga do trzeciego imbusa, z tego względu nie jest ona ostatnią częścią.

SOLIDWORKS - funkcja użyj tylnej części ramki granicznej
 

SOLIDWORKS - użyj przedniej krawędzi ramki granicznej

Użyj przedniej krawędzi ramki granicznej – Tym razem mamy ułożone po kolei wszystkie imbusy, następnie śrubę i obudowę. Dzieje się tak dlatego, że łeb śruby był schowany w obudowie, więc to obudowa jest najbardziej wysuniętą w prawą stronę częścią.

SOLIDWOWRKS - ręczna zmiana ułożenia części
 

SOLIDWORKS - jak ręcznie zmienić ułożenie części

Podziel się:

Specjalista CAD, pracuję jako trener CAD od 2012 roku. Często zastanawiam się jak dana rzecz jest produkowana i w jaki sposób bym ją zaprojektował. Lubię wyzwania i stale poszerzam swoją wiedzę.