Miło nam poinformować, że w naszej ofercie jest dostępny nowy produkt z ekosystemu SOLIDWORKS. I jest nim SOLIDWORKS PCB. Dodatkowo, dla obecnych użytkowników systemu Altium Designer też mamy ciekawą ofertę – SOLIDWORKS PCB Connector. Przez kilka następnych minut chciałbym zapoznać Ciebie drogi czytelniku z tym, co oferuje nasze rozwiązanie.
Zacznijmy od początku
Ponieważ mam świadomość, że większość naszych czytelników wywodzi się ze środowiska CAD, chciałbym wyjaśnić z jakim właściwie produktem mamy do czynienia. Nie chcę też, żeby ten artykuł brzmiał infantylnie, dlatego sprowadzę ten wstęp do kilku pojęć:
PCB – ang. Printed Circuit Board. Rzadko się tłumaczy to pojęcie na język polski, ale jeśli już się podejmiemy tego zadania, to jest to płytka z obwodami drukowanymi, częściej mówi się po prostu – płytka PCB. Jest to zbiór obwodów miedzianych ułożonych warstwami, najczęściej na płycie z kompozytu z włóknem szklanym. Służy jako baza mechaniczna dla komponentów elektronicznych (takich jak rezystory, kondensatory, układy scalone itd.) pełniąc jednocześnie rolę przewodnika. Umożliwia to realizację zadania, do jakiego dana płytka została zaprojektowana.
Schemat elektroniczny – podobnie, jak w hydraulice, pneumatyce, czy elektrotechnice, projektanci rozpoczynają swoją pracę od schematycznego połączenia komponentów większego systemu w jedną spójną całość. Nie inaczej odbywa się to w przypadku projektowania płytki PCB. Schemat można porównać do rysunku ideowego.
Layout – jest to odwzorowanie schematu połączeń na rysunek rzeczywistego produktu. Specjalnie piszę rysunek, ponieważ od rysunku, do wyprodukowania płytki PCB musi nastąpić szereg procesów, których opisanie zajęłoby kolejny obszerny artykuł. Layout można porównać do rysunku wykonawczego. Gdyż tutaj muszą być zdefiniowane grubości ścieżek, zaprojektowane przejścia między warstwami, słowem wszystko co jest niezbędne, aby po umocowaniu komponentów elektronicznych, płytka pełniła powierzoną funkcję.
PCB on board
SOLIDWORKS PCB jest oprogramowaniem, w którym można zaprojektować płytkę PCB od idei do pliku dla wykonawcy. Jednak nie to jest najważniejsze. Dodatkowymi benefitami programu jest możliwość współpracy z Waszym ulubionym CAD’em, czyli SOLIDWORKS’em. Istotny jest fakt, że cała współpraca odbywa się bez konieczności eksportu i importu danych. A to wszystko wsparte jest systemem SVN do zarządzania wersjami projektów.
Mówiąc „nowy produkt” mamy na myśli raczej produkt niedopracowany i niedoskonały, ale nie w przypadku SOLIDWORKS PCB. Nie ma rzeczy doskonałych, ale są rzeczy dopracowane. Program powstał we współpracy z Altium Limited, na podstawie ich 25-letniego doświadczenia w branży (Altium Designer), więc śmiało możemy uznać, że nasz produkt jest dopracowany i wyposażony w niezbędne narzędzia do zintegrowanego projektowania elektroniki.
Czy pojęcia Internet of Things, Industry 4.0, Age of Experience brzmią Tobie znajomo? Być może te hasła już nas zaczynają nużyć, ale nie ulega wątpliwości, że urządzenia wkrótce nie będą podłączone do sieci, ale same będą tworzyły sieć. I właśnie dzięki takim rozwiązaniom jak SOLIDWORKS PCB, wizja przyszłości może stać się teraźniejszością.
Podstawowe funkcje SOLIDWORKS PCB:
- Tworzenie schematów elektronicznych
- Generowanie layout’ów PCB
- Możliwość wizualizacji 3D płytki PCB oraz dynamiczne wykrywanie kolizji pomiędzy komponentami
- Zaawansowane reguły kontroli poprawności projektu
- Wymiana natywnych plików z SOLIDWORKS
- Możliwość wstawienia projektów do SOLIDWORKS Electrical
Tym samym, do rodziny SOLIDWORKS trafił produkt, który był tak naprawdę jedynym brakującym ogniwem w całym ekosystemie. Od dziś można projektować produkty od koncepcji, przez projekt mechaniczny, elektryczny i elektroniczny aż po symulację mechaniczną, termiczną, a kończąc na zaawansowanych instrukcjach obsługi dla użytkownika końcowego.