Ostatnimi czasy klienci bardzo często pytają, odnośnie szerszych możliwości zarządzania całym cyklem życia produktu, co reklamowane jest jako PLM (Product Lifecycle Management). Jak powszechnie wiadomo reklama dźwignią handlu, ale czy aby na pewno chcąc zarządzać cyklem życia produktu musimy wyposażyć się w kosztowne rozwiązanie? Jak więc należy rozumieć PLM?
W moim rozumieniu PLM to podejście, służące do posiadania systemowej wiedzy na temat każdego etapu rozwoju naszego produktu, począwszy od procesu projektowania, skończywszy na konkretnych egzemplarzach, sprzedaży i ewentualnej utylizacji. Każdy z etapów życia projektu charakteryzuje się innymi cechami i musi być zarządzany innym typem oprogramowania. Wiele firm posiada w chwili obecnej różnego rodzaju systemy klasy ERP/MRP, służące do zarządzania technologią, produkcją i konkretnymi jednostkami. Nasza strategia to optymalizacja i konsolidacja aktualnie używanych rozwiązań, wraz z oferowanymi przez nas systemami klasy CAD/CAM/CAE/PDM. Poprzez odpowiednią integracje danych, jesteśmy w stanie odbić każdy z etapów zarządzania cyklem życia produktu, dzięki czemu dysponujemy z jednej strony pełnymi i kompletnymi danymi, z drugiej strony każdy z użytkowników posiada środowisko, które jest dla niego przeznaczone – pracownicy produkcji, magazynu czy logistyki pracują więc na środowisku ERP/MRP, natomiast pracownicy działu rozwoju, konstrukcji czy technologii wykorzystują do swojej pracy dedykowane systemy CAD/CAM, dodatkowo spięte rozwiązaniem do zarządzania dokumentacją produktową klasy PDM.
Możemy ubierać pojęcie PLM w dedykowany system, który realizuje wszystkie funkcje od A do Z, natomiast wielokrotnie stajemy przed sytuacją, gdzie wiele procesów cyklu życia produktu jest już zarządzanych i ubranych w ramy systemowe, kluczowym aspektem zaś jest połączenie i odpowiednia integracja istniejących rozwiązań informatycznych wraz z nowymi oraz opracowanie odpowiednich raportów dla kadry kierowniczej.
Bazą naszego podejścia ‘PLM’ jest odpowiednio wdrożony i szyty na miarę system klasy ‘PDM’, który integruje wiedzę organizacji oraz proces powstawania projektu we wczesnych fazach. Wielokrotnie zauważamy że systemy klasy ERP/MRP są bardzo dobrze postrzegane pod pryzmatem produkcji, magazynu czy obsługi gwarancyjnej, natomiast działy rozwoju produktu i technologii wypowiadają się o nich niechętnie, twierdząc że tak naprawdę stanowią dla nich dodatkowy element pracy, który wykracza poza fazę koncepcyjną – jest jedynie suchym przepisywaniem informacji. Staramy się wychodzić naprzeciw wymaganiom wszystkich grup użytkowników, udostępniając kompletne środowisko do koncepcyjnego, konstrukcyjnego i technologicznego opracowania produktu, które integruje się z systemami dotychczas używanymi w firmie, tworząc holistyczne rozwiązanie klasy ‘PLM’. Dzięki takiemu podejściu nasze produkty opracowywane są szybciej i wydajniej, są lepiej przebadane przed wyjściem na rynek, dopracowane pod względem technologicznym oraz objęte pełnym obiegiem dokumentacji. Dodatkowo poszczególni użytkownicy pracują w przygotowanym i dedykowanym środowisku, natomiast kadra zarządzająca ma dostęp do danych z każdego etapu cyklu życia produktu, dzięki usługom raportującym, które zbierają i łączą dane z różnych systemów i rozwiązań IT.
Jako firma CNS, staramy się przez cały czas usprawniać nasze portfolio produktowe (różne rodzaje produktów na ilustracji powyżej). Wybierając odpowiednie rozwiązania (w tym autorski system do zarządzania projektami – PMDesk, który usprawnia obieg informacji w każdym etapie życia produktu), jesteśmy w stanie zbudować pełen cykl życia produktu, który będzie zintegrowany z systemem EPR, który już mamy „na pokładzie”. Jest to strategia o wiele bezpieczniejsza i wydajniejsza – każdy pracuje na dedykowanym pod siebie rozwiązaniu, wdrożenie jest skuteczniejsze i bezpieczniejsze i w rezultacie oszczędzamy pieniądze i poprawiamy nasze procesy.