Strona głównaSOLIDWORKSSOLIDWORKS: Zwiększenie wydajności pracy przy złożeniach dzięki opcji geometrii odniesienia

SOLIDWORKS: Zwiększenie wydajności pracy przy złożeniach dzięki opcji geometrii odniesienia

SOLIDWORKS: Zwiększenie wydajności pracy przy złożeniach dzięki opcji geometrii odniesienia

Geometria odniesienia ma ulepszoną użyteczność, która pomaga wybrać osie i płaszczyzny bezpośrednio w obszarze graficznym. Jest to przydatne w przypadku poleceń takich jak wiązanie, zmierz lub szyki.

Często borykamy się z problemem wybierania lub zaznaczania osi oraz płaszczyzn. Poprzednio te opcje były dostępne tylko w drzewie operacji FeatureManager. Dzięki nowej funkcji występującej od wersji SOLIDWORKS 2022 już nie będzie to stanowiło większego utrudnienia.

Geometria odniesienia ma na celu usprawnienie naszej pracy poprzez umieszczenie kursor myszy nad tymczasowymi osiami ścian i powierzchni cylindrycznych. Po odczekaniu dwóch sekund po najechaniu wskaźnikiem myszy pojawi nam się tymczasowa oś.

SOLIDWORKS - funkcja geometria odniesienia

Następnie, gdy przytrzymamy kursor myszy nad ścianami i naciśniemy klawisz Q, spowoduje wyświetlanie płaszczyzn odniesienia.

SOLIDWORKS - wyświetlanie płaszczyzn odniesienia

Dzięki tej opcji mamy możliwość dodania w szybki sposób wiązań za pomocą płaszczyzn.

SOLIDWORKS - dodanie wiązań za pomocą płaszczyzn

W celu zaznaczenia jednocześnie kilku elementów geometrii odniesienia należy nacisnąć klawisz SHIFT lub CTRL. Po wybraniu geometrii program SOLIDWORKS automatycznie odrzuci całą niepotrzebną geometrię odniesienia.

W przypadku jeśli chcemy sprawdzić podstawowe płaszczyzny, płaszczyzny odniesienia, osie odniesienia lub układ współrzędnych, klikamy prawym przyciskiem myszy na model i wybieramy opcję „Wyświetlanie geometrii odniesienia”.

SOLIDWORKS - wyświetlanie geometrii odniesienia

Podziel się:

Specjalista techniczny/ trener CAD. Absolwent Politechniki Poznańskiej na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn ze specjalizacją Mechatronika. Prywatnie pasjonat lotnictwa.