Strona głównaSOLIDWORKSSortowanie elementów Toolbox w liście materiałów BOM

Sortowanie elementów Toolbox w liście materiałów BOM

DPSToday Sortowanie elementów-Toolbox w liście materiałów BOM

Sortowanie elementów Toolbox w liście materiałów BOM

W tym artykule chciałbym przedstawić, jak można w prosty sposób sortować elementy Toolbox, czyli na przykład sprawić, by wszystkie części Toolbox znalazły się na samym dole Listy Materiałów.

Poniżej przedstawiono przykładową Listę Materiałów. Na tej liście, części Toolbox występują na przemian ze zwykłymi częściami, co obniża jej czytelność.

solidworks bom lista materiałowa materiałów

Domyślnie, nie mamy możliwości sortowania części pod względem ich przynależności do biblioteki Toolbox. Możemy to jednak osiągnąć stosując prosty zabieg, który opiszę krok po kroku.

Najpierw musimy uruchomić panel Ustawień Toolbox. Można to zrobić poprzez kliknięcie ikony śrubki, którą znajdziemy w górnej części panelu Biblioteki Projektu.

bibliotek projektu toolbox konfiguruj solidworks

Następnie klikamy przycisk „Dodaj nową dostosowaną właściwość”.

dodaj nową cześć toolbox solidworks

W oknie, które się pojawi, wprowadzamy nazwę nowej właściwości, w tym przypadku „Część Toolbox”. W polu „Ogólna wartość domyślna” wprowadzamy wartość „tak”.

definicja dostosowanej właściwości toolbox solidwokrs

Właściwość została dodana. Teraz zaznaczamy normę, która nas interesuje, a następnie aktywujemy tę właściwość, dzięki czemu zostanie ona dodana dla wszystkich elementów tej normy.

część toolbox solidworks

Aby zapisać zmiany, klikamy przycisk z ikoną dyskietki u góry panelu Ustawień Toolbox. Teraz możemy wrócić do programu SOLIDWORKS, aby ponownie utworzyć Listę Materiałów. Po utworzeniu listy, dodajemy kolumnę po prawej stronie (PPM -> Wstaw -> Kolumna w prawo) i przypisujemy jej właściwość „Część Toolbox”. Jak widać, dla elementów z biblioteki Toolbox pojawia się wartość „tak”.

tabela solidworks bom lista materiałów

Teraz możemy już w łatwy sposób posortować tabelę według wartości z tej kolumny. Opcja „Sortuj” znajduje się pod prawym przyciskiem myszy.

sortowanie bom tabeli listy materiałów solidworks

Jako kryterium sortowania wskazujemy właściwość „Część Toolbox”. Posortowana Lista Materiałów prezentuje się zdecydowanie lepiej.

sorotowanie bom tabeli listy materiałów solidworks

Oczywiście, nie ma potrzeby aby ostatnia kolumna była wyświetlona, dlatego możemy ją w prosty sposób ukryć (PPM -> Ukryj -> Kolumna).

pokaż ukryj kolumna bom solidworks toolbox

Finalnie, uzyskaliśmy bardzo czytelną Listę Materiałów, w której wszystkie elementy Toolbox są umieszczone na końcu listy.

lista materiałów solidworks bom listę toolbox tabela

Podziel się:

Specjalista techniczny SOLIDWORKS. Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej, przez 3,5 roku zdobywał doświadczenie jako konstruktor w polskich i holenderskich firmach. Prywatnie perkusista rockowo-metalowy. Poza muzyką interesuje go programowanie gier, a także inżynieria obrazu, dźwięku i multimediów.