Strona głównaProduktySposób na rozłożenie importowanego arkusza blachy

Sposób na rozłożenie importowanego arkusza blachy

Arkusz blach

Sposób na rozłożenie importowanego arkusza blachy

Użytkownikom CAD często przychodzi zmierzyć się z nieprawidłowo za modelowanymi arkuszami blach, pochodzącymi z programów zewnętrznych. Najlepszym rozwiązaniem na naprawienie importów jest użycie modułu SolidWorks  Arkusz Blach. Poniżej opisano pewne rozwiązania, które mogą okazać się przydatne w rozłożeniu modeli stworzonych w innym systemie CAD niż SolidWorks.

arkusz blach

Powyższy obrazek pokazuje typowy błąd popełniany przez użytkownika. Starając się aby uzyskany element bardziej przypominał kawałek arkusza blachy, naroża zostały dwustronnie zaokrąglone. Mimo wszystko zostały one za modelowane błędnie, ponieważ oba zaokrąglenia mają taką samą wartość promienia. W rzeczywistości, element blachy wyglądałby inaczej. Ponadto po zaimportowaniu modelu nie będzie on możliwy do rozłożenia. Wewnętrzne oraz zewnętrzne zgięcie powinny być koncentryczne, zaś część powinna mieć jednakową grubość w całym przekroju.

Poniżej przedstawiono 3 sposoby jak radzić sobie z błędnymi promieniami zgięć.
1. Usuń ścianę usuń ścianę

2
Operacja Usuń ścianę pozwala na usunięcie zbędnych zaokrągleń i zastąpienie ich ostrymi narożami. Wystarczy użyć opcji Usuń i załataj. Narzędzie to działa nawet w przypadku gdy w drzewie importowanego pliku nie ma żadnej operacji. SolidWorks może później rozłożyć część poprzez użycie Wstawienia zgięcia i określenie odpowiedniej wartości promienia zgięcia.

2. Kopiuj i pogrub powierzchnię Odsuń  Pogrub
solid works
Ta technika rozwiązuje także problem związany z niejednolitą grubością elementu. Naprawianie importu powinno rozpocząć się od zaznaczenia wszystkich ścian z jednej strony arkusza blachy (wewnętrznej lub zewnętrznej). Najszybszym sposobem na wskazanie ścian jest użycie komendy ukrytej pod prawym przyciskiem myszy: Wybierz styczność. Po ich wskazaniu należy użyć komendy Odsunięcie powierzchni oraz wprowadzić wartość 0, aby utworzyć kopię wskazanych ścian. Kiedy uzyskana zostanie powierzchnia, należy usunąć nieprawidłowy obiekt bryłowy używając komendy Usuń obiekt. Przedostatnią czynnością jaką przyjdzie wykonać jest Pogrubienie powierzchni na odpowiednią i jednakową już wartość. Ostatecznie Wstawienie zgięć prze konwertuje nasz model na arkusz blachy i pozwoli na jego rozłożenie.

3. FeatureWorks
FeatureWorks
Ta metoda jest bardzo podobna do metody 1. Jednakże zamiast usuwać ściany można użyć dodatkowego narzędzia FeatureWorks (dostępnego w pakiecie SolidWorks Professional) służącego do rozpoznawania operacji. FeatureWorks pozwoli na uzyskanie parametrycznego zewnętrznego promienia, który następnie można modyfikować i w ten sposób uzyskać prawidłową wartość (wewnętrzny promień plus grubość). Ostatecznie część można rozłożyć poprzez Wstawienie zgięcia.
Przykładowe importy naprawione za pomocą opisanych metod są do pobrania pod poniższym adresem:
Plik pobierz

 

Podziel się:

Jestem absolwentem Politechniki Warszawskiej (kierunki: Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, specjalność systemy CAD/CAM oraz Mechanika i Budowa Maszyn). Oprogramowanie SolidWorks poznałem 4 lata temu, zaś w firmie CNS Solutions pracuję od roku 2013. Na co dzień zajmuję się prowadzeniem szkoleń oraz prezentacji, wsparciem technicznym klientów i projektami związanymi z oprogramowaniem SWOOD.