Strona głównaProduktySprawdź jak zwiększyć przejrzystość konstrukcji spawanej

Sprawdź jak zwiększyć przejrzystość konstrukcji spawanej

konstrucja spawana

Sprawdź jak zwiększyć przejrzystość konstrukcji spawanej

W celu zwiększenia przejrzystości wykonywanej konstrukcji spawanej warto zastosować kolorowanie poszczególnych przekrojów według wcześniej ustalonych parametrów. Efekt, jaki można osiągnąć można zobaczyć na obrazku poniżej.

konstrukcja spawana kolor

Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie plików profili konstrukcji spawanej. W przedstawionym przypadku zostały skopiowane wybrane profile z domyślnej lokalizacji – C:\Program Files\SOLIDWORKS Corp 2016\SOLIDWORKS\lang\Polish\weldment profiles\ do nowo utworzonego katalogu, aby zachować odpowiednią strukturę według artykułu:

https://www.dpstoday.pl/5-krokow-aby-stworzyc-wlasny-profil-konstrukcji-spawanych-w-solidworks/

Należy przejść do edycji nowo skopiowanego pliku i skupić się na materiale, ponieważ do jego właściwości przypisany będzie kolor. Należy przejść do Edytuj materiał i skopiować wybrany, który poddawany będzie edycji, przykładowo Stop1060.

solidworks materiał

Dodatkowo, jeśli nie wykonano tego wcześniej, należy wykonać nowy plik z materiałami, którymi będziemy zarządzać. W pustym miejscu w drzewie po lewej należy wybrać Nowa biblioteka, później należy potwierdzić zapisanie pliku w domyślnej lokalizacji, następnie wybrać opcję Nowa kategoria (PPM na zapisaną bibliotekę) i Wklej.

Dodawanie nowego materiału

W ostatnim kroku wystarczy, że na zakładce Wygląd w nowym materiale zmieniony zostanie wygląd, przykładowo na Kolor – czerwony. Warto na tym etapie zmienić również nazwę materiału na łatwo rozpoznawalną. Wygląd materiału w bibliotece wygląda jak na obrazku poniżej.

wygląd materiału

W tym momencie pozostało tylko zastosować materiał do profilu, zapisać plik i przejść do konstrukcji spawanej. Podczas dodawania członu konstrukcyjnego należy wybrać skopiowaną bibliotekę, oraz upewnić się, że zaznaczona jest opcja Transferuj materiał z profilu.

transferuj materiał z profilu

Przy dodaniu pierwszego profilu, materiał przypisany do niego zostanie zapisany jako nadrzędny w pliku konstrukcji spawanej i wykorzystywany przy obiektach, dla których materiał nie został przypisany. Aby uniknąć ewentualnych problemów należy go usunąć.

usuń materiał

Gotowe! Sposób taki można osiągnąć również poprzez ręczne kopiowanie wyglądów do poszczególnych obiektów w drzewie listy elementów ciętych, a wykonane materiały wykorzystywać w normalnej pracy w SOLIDWORKS.

Podziel się:

Specjalista techniczny oraz trener SOLIDWORKS, posiada wszystkie certyfikaty z dziedziny mechaniki, w tym najwyższy CSWE - Expert Mechanical Design. Nie straszne są mu makra, jednak do symulacji podchodzi z dystansem. Na co dzień spokojny człowiek lubiący jazdę rowerem oraz programowanie C#.