Strona głównaSOLIDWORKSSzybka podmiana formatki rysunkowej w wielu rysunkach SOLIDWORKS

Szybka podmiana formatki rysunkowej w wielu rysunkach SOLIDWORKS

Podmiana formatki rysunkowej w rysunkach SOLIDWORKS

Szybka podmiana formatki rysunkowej w wielu rysunkach SOLIDWORKS

Gdy aktualizujemy formatkę rysunkową i chcemy ją wykorzystać w nowych rysunkach musimy jedynie podmienić starą formatkę w szablonie i nadpisać go. Problem pojawia się dla starszych rysunków. Gdy jest ich większa ilość, ręczne otwieranie każdego i podmienianie formatki na nową może być bardzo uciążliwe. W poniższym artykule przedstawiam sposób na szybką podmianę formatki w wielu rysunkach.

Sposób opisany poniżej wymaga posiadania SOLIDWORKS w wersji Professional lub Premium, gdyż wykorzystamy Harmonorgram zadań i Design Checker.

 1. W oknie SOLIDWORKS przechodzimy do zakładki Narzędzia > DesignChecker > Generator weryfikatora
 2. W oknie które się pojawi wybieramy Utwórz nowy plik standardów
 3. Przechodzimy do czwartej zakładki i wybieramy opcję Standardowy szablon
 4. W zakładce Widok dialogu klikamy Dodaj, wybierajmy formatkę którą chcemy dodać do rysunków, a następnie zapisujemy.
  Podmiana formatki rysunkowej w SOLIDWORKS
 5. Uruchamiamy Harmonogram zadań (domyślnie skrót powinien się znajdować w katalogu C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Narzędzia SOLIDWORKS <wersja>)
 6. Na liście z lewej strony wybieramy Design Checker
 7. Klikamy Dodaj standardy i wskazujemy wcześniej zapisany plik Design Checker, następnie nieco niżej Dodaj plik/Dodaj folder i wybieramy interesujące nas rysunki. Następnie określamy porę w której harmonogram ma rozpocząć pracę i klikamy Zakończ. Jeśli pozostawione zostaną domyślne wartości to harmonogram rozpocznie pracę od razu.
 8. W wybranych rysunkach formatki zostaną podmienione na te wskazane w Design Checker
  Hurtowa podmiana formatki rysunkowej w SOLIDWORKS

W przedstawiony powyżej sposób automatyzujemy sobie pracę i podmieniamy hurtowo formatyki rysunkowe w wielu plikach dokumentacji.

Podziel się:

Zajmuje się wsparciem technicznym oraz sprzętem komputerowym. Posiada wszystkie certyfikaty z zakresu mechaniki, w tym także CSWE. W wolnych chwilach lubi grać na gitarze oraz trenuje kickboxing.