Strona głównaAktualnościO szybszej pracy w SOLIDWORKS słów kilka…

O szybszej pracy w SOLIDWORKS słów kilka…

O szybszej pracy w SOLIDWORKS słów kilka…

O szybszej pracy w SOLIDWORKS słów kilka…

Od czasu do czasu, np. podczas zdalnego połączenia, ze strony klienta pada pytanie:

„Jak Pan to zrobił?!”. Nierzadko pytanie to dotyczy czynności wykonanej np. skrótem klawiaturowym. W dzisiejszym artykule zebrałem kilka, niezwykle przydatnych „skrótów” .

  • Przegląd aktualnie otwartych dokumentów w SOLIDWORKS 

Często zdarza się, że praca w SolidWorks przy jednocześnie otwartych kilku okienkach z różnymi plikami sprawia, iż nie sposób spamiętać, która nazwa zawiera jaki dokument. W takich przypadkach warto skorzystać ze skrótu klawiaturowego CRTL + TAB.

Po jego wyborze, pokaże się okno z graficznym podglądem każdego otwartego aktualnie pliku. Znane z SolidWorks ikony informują jakiego rodzaju plik jest otwarty (Część, Złożenie, Rysunek), a ponadto możemy wskazać folder, w którym otwarty plik się znajduje.

1

  • Ostatnio otwierane dokumenty

W jaki sposób przejrzeć ostatnio otwarte dokumenty, mając ich podgląd graficzny? Wystarczy wcisnąć klawisz R, a w SOLIDWORKS pokaże się okno z ostatnio przeglądanymi dokumentami. Z tego poziomu mamy możliwość wybrania pliku do ponownego otwarcia, wskazania pliku w folderze a nawet zadecydowania w jakim trybie otworzyć dokument. Dodatkowo pliki z tej listy mogą być bezpośrednio przeciągane do aktywnego złożenia!

2

  • Wyszukiwarka poleceń SOLIDWORKS 

Jestem przekonany, że niejednokrotnie natrafiliście na sytuacje, w której doskonale wiecie z jakiego narzędzia skorzystać, ale nie pamiętacie gdzie tego narzędzia szukać. Programistom oprogramowania problem nie był chyba obcy, gdyż w SOLIDWORKS mamy możliwość wyszukiwania pojedynczych poleceń poprzez wpisanie ich nazwy.

Niezwykle proste narzędzie „Wyszukiwanie Polecenia” pozwala na odnalezienie konkretnej funkcji po wpisaniu nawet kilku początkowych liter. Więcej na ten temat możecie znaleźć tutaj.

3

  • Otwieranie dokumentu bezpośrednio z listy materiałowej

Gdy tworzymy dokumentację i dodajemy listę materiałową zdarzyć się może, ze będziemy chcieli otworzyć konkretny komponent. Sposobów na to jest kilka, a jednym z nich to wybór elementu z listy materiałowej poprzez prawy klawisz myszy a następnie wybór polecenia Otwórz.

4

Podziel się:

Absolwent Politechniki Warszawskiej, bezgranicznie oddany pasji projektowania 3D. Przygodę z SOLIDWORKS rozpoczął w 2010 roku, a od 2013 roku powiązał z SOLIDWORKS swoją pracę w CNS Solutions. Obszar jego zainteresowań to przede wszystkim fotorealistyczne renderingi, optymalizacja projektowania w SOLIDWORKS oraz technologie RapidPrototyping. Prywatnie uwielbia zdobywać Tatrzańskie szczyty oraz trenować wspinaczkę na sztucznych ściankach wspinaczkowych.