Strona głównaProduktyToolbox albo nie Toolbox, oto jest pytanie!

Toolbox albo nie Toolbox, oto jest pytanie!

toolbox

Toolbox albo nie Toolbox, oto jest pytanie!

„Toolbox albo nie Toolbox, oto jest pytanie!”

Parafrazując klasyka  poruszę zagadnienie, które bardzo często pojawia się w pytaniach od naszych klientów.

Czy istnieje możliwość pozbawienia plików Toolboxa ich właściwości?

lub w drugą stronę

Czy jest możliwość przekształcenia zwykłej części w element Toolboxa?

W obu przypadkach odpowiedź jest jedna:

Tak, można!

Wspominana właściwość  nazywana jest fachowo „Flagą toolboxa”. Dzięki niej część utworzona w SolidWorks pojawia się w złożeniu jako komponent Toolboxa, z charakterystyczną ikoną śrubki w drzewie złożenia.

Co w sytuacji, gdy konstruktor nie chce by część była rozpoznawana jako komponent Toolbox? Wówczas flagę taką należy „zdjąć” z określonego pliku.

Narzędzie do ściągania flagi Toolboxa jest ukryte w plikach instalacyjnych, stad ciężko jest na nie trafić przeglądając funkcje SolidWorks.

Przechodząc do domyślnej ścieżki instalacyjnej SolidWorks tj.:

“C:\Program Files\SolidWorks Corp\SolidWorks\”

w folderze

“\Toolbox\data utilities”

Znaleźć możemy plik o nazwie “sldsetdocprop.exe”. Po jego uruchomieniu, na ekranie pojawia się poniższe okno:

Toolbox

W prosty sposób możemy ustawić Stan właściwości na Tak lub Nie. Przy zaznaczonym stanie właściwości na NIE, flaga Toolbox zostanie zdjęta. Po dodaniu określonych plików i wyborze „Aktualizuj stan” pliki zostaną zmodyfikowane zgodnie z wcześniej ustawionym stanie właściwości. Użytkownik ma możliwość dodania wielu plików lub całych folderów, dla których zmiana właściwości przeprowadzona zostanie hurtowo. Analogicznie, do dowolnych plików części, złożeń lub rysunków flaga Toolbox może zostać dodana poprzez ustawienie Stanu właściwości na Tak.

Jeśli nie jesteśmy pewni co do tego, czy plik posiada flagę, możemy wybrać go z listy a następnie pokazać wybraną właściwość.

SolidWorks Toolbox

Przy wprowadzaniu powyższych zmian należy być jednak ostrożnym, by przez nieuwagę nie pozbawić przypadkowych plików flagi Toolboxa.

Podziel się:

Absolwent Politechniki Warszawskiej, bezgranicznie oddany pasji projektowania 3D. Przygodę z SOLIDWORKS rozpoczął w 2010 roku, a od 2013 roku powiązał z SOLIDWORKS swoją pracę w CNS Solutions. Obszar jego zainteresowań to przede wszystkim fotorealistyczne renderingi, optymalizacja projektowania w SOLIDWORKS oraz technologie RapidPrototyping. Prywatnie uwielbia zdobywać Tatrzańskie szczyty oraz trenować wspinaczkę na sztucznych ściankach wspinaczkowych.