Strona głównaSOLIDWORKSTworzenie niestandardowych rysunków w SOLIDWORKS – widok pomocniczy

Tworzenie niestandardowych rysunków w SOLIDWORKS – widok pomocniczy

Widok pomocniczy w SOLIDWORKS

Tworzenie niestandardowych rysunków w SOLIDWORKS – widok pomocniczy

Większość tworzonych części możemy w łatwy sposób przedstawić w trzech standardowych rzutach. Jednak co jeśli standardowe rzuty nie wystarczają aby przedstawić wszystkie ważne szczegóły? W takim przypadku możemy stworzyć widok pomocniczy. Widok pomocniczy jest podobny do Widoku rzutowania, jednakże jest on odginany w kierunku normalnym do krawędzi odniesienia w istniejącym widoku.

Tworzenie niestandardowych rysunków widoków SOLIDWORKS

Aby utworzyć widok pomocniczy, należy:

1) Kliknąć Widok pomocniczy Widok pomocniczy - ikona w pasku narzędzi Rysunek lub kliknąć Wstaw > Widok rysunku > Pomocniczy. Pojawi się menedżer właściwości PropertyManager Widok pomocniczy.

2) Wybrać krawędź odniesienia. W tym przypadku zaznaczona została krawędź wycięcia. Krawędzią odniesienia może być krawędź części, krawędź sylwetki, oś lub naszkicowana linia. Podczas przenoszenia wskaźnika wyświetlany jest podgląd widoku

Tworzenie niestandardowych rysunków widoków SOLIDWORKS

3) Przemieścić wskaźnik aż widok znajdzie się w żądanym miejscu, a następnie kliknąć by umieścić widok. W razie potrzeby można edytować etykiety widoku i zmieniać wyrównanie widoku.

Tworzenie widoku pomocniczego na podstawie linii:

1) Utworzyć linię dla przygotowania widoku pomocniczego.

2) Kliknąć Widok pomocniczy Widok pomocniczy - ikona w pasku narzędzi Rysunek lub kliknąć Wstaw > Widok rysunku > Pomocniczy. Pojawi się menedżer właściwości PropertyManager Widok pomocniczy. Pojawi się menedżer właściwości PropertyManager Widok pomocniczy.

3) Wybrać odniesienia.

4) Przemieścić wskaźnik aż widok znajdzie się w żądanym miejscu, a następnie kliknąć by umieścić widok.

Tworzenie niestandardowych rysunków widoków SOLIDWORKS

Naszkicowana linia została wchłonięty, aby uniemożliwić jego usunięcie przez nieuwagę. Elementy szkicu można usunąć podczas edycji tego szkicu.

 

Podziel się:

W programie Solidworks pracuję od 2018 roku. Posiadam doświadczenie w firmach projektowych i produkcyjnych z branży budowy maszyn, hydrauliki siłowej oraz energetyki. Chociaż skupiam się przede wszystkim na aspektach wykonawczych, zajmuje się także zagadnieniami optymalizacji procesu projektowania oraz inżynierią odwrotną.