Strona głównaSOLIDWORKSUstawienia kreatora otworów | Gdzie to znaleźć?

Ustawienia kreatora otworów | Gdzie to znaleźć?

Ustawienia kreatora otworów dpstoday

Ustawienia kreatora otworów | Gdzie to znaleźć?

Pomimo tego, że premiera SOLIDWORKS 2018 już dawno za nami, w dzisiejszym artykule chciałabym poruszyć kwestię związaną z jednym z udogodnień, które zostało wprowadzone do programu SOLIDWORKS jako nowość 2018.

Mowa tutaj o dodatkowej funkcji „Ustawień kreatora otworów”, dotychczas niedostępnej.

Gdzie to znaleźć?

Narzędzia > Opcje > Opcje systemu > Kreator otworów/Toolbox > Ustawienia kreatora otworów

ustawienia kreatora otworów solidworks

kreator otworów ustawienia solidworks

Do tej pory ustawienia te były domyślnie przypisane do wersji, niedostępne dla użytkownika, bez możliwości zmian. I tak dla wersji:

  • 2015 i wcześniejszych obowiązywała opcja „Zachowuj ustawienia dla każdego typu otworu Kreatora otworów”
  • 2016 i 2017 obowiązywało z kolei „Przenieś ustawienia po zmianie typu otworu Kreatora otworów”

W celu utrzymania spójności w trakcie aktualizacji, w wersji SOLIDWORKS 2018 domyślnie zaznaczoną opcją jest ta, która obowiązuje dla wersji 2017, czyli „Przenieś ustawienia po zmianie typu otworu Kreatora otworów”.

Czym różnią się powyższe opcje i w jaki sposób możemy je wykorzystać?

„Zachowuj ustawienia dla każdego typu otworu Kreatora otworów”

Traktuje każdy typ otworu niezależnie od pozostałych. Zapamiętuje wybory specyfikacji – zarówno przy przełączaniu się między typami w obrębie jednej operacji jak i po wyjściu z kreatora i ponownym wejściu w tą komendę.

Przykład:

 Tworzymy model i wstawiamy pierwszy otwór przy użyciu Kreatora otworów o następującej specyfikacji:

Standard: Ansi Metric
Typ:  Śruba z łbem sześciokątnym – ANSI B18.2.3.5M
Rozmiar: M8
Pasowanie: Normalne

typ otworu solidworks

 W Narzędzia > Opcje > Opcje systemu > Kreator otworów/Toolbox zaznaczamy „Zachowuj ustawienia dla każdego typu otworu Kreatora otworów”.

 Wybieramy kreator otworów i definiujemy kolejną specyfikację otworu:

Standard: Ansi Metric
Typ: Wkręt z łbem owalnym – ANSI B18.6.7M
Rozmiar: M4
Pasowanie: Normalne

 Przełączamy się z powrotem do pierwszego typu „Pogłębienie walcowe

standard otworu solidworksWidzimy, że ustawienia zdefiniowane dla każdego typu zostają zachowane i nie ulegają zmianie podczas przełączania się pomiędzy typami otworów.

„Przenieś ustawienia po zmianie typu otworu Kreatora otworów”

Pozwala na możliwość dopasowania rozmiarów podczas zmiany typu otworu. Opcja ta jest bardzo korzystna w przypadku, kiedy pojawi się potrzeba modyfikacji jedynie typu otworu, z zachowaniem rozmiaru. Program sam dopasowuje odpowiedni rozmiar, bazując na specyfikacji poprzedniego typu. Dzięki temu nie musimy od nowa definiować wszystkich parametrów, a jedynie zmieniamy typ.

Przykład:

Skorzystamy z modelu, który został użyty w poprzednim przykładzie. Mamy więc model zawierający operacje z kreatora otworów, którą będziemy chcieli zmodyfikować.

 W Narzędzia > Opcje > Opcje systemu > Kreator otworów/Toolbox zaznaczamy „Przenieś ustawienia po zmianie typu otworu Kreatora otworów

 Przechodzimy do edycji operacji kreatora otworów i wybieramy drugi typ „Pogłębienie stożkowe

typ otworów solidworks

Rozmiar z poprzedniego typu zostaje „przeniesiony” na nowy, ułatwiając i przyspieszając tym sposobem modyfikację typu otworu.

rozmiar otworów solidworks

Od teraz dzięki SOLIDWORKS 2018 użytkownik sam może zadecydować, który rodzaj ustawień kreatora otworów jest dla niego najbardziej dogodny podczas pracy i w zależności od sytuacji, ma możliwość swobodnego przełączania się pomiędzy dwoma wariantami.

Podziel się:

Pracuję w DPS Software od przeszło 4 lat. Możecie mnie spotkać m.in. na Wsparciu Technicznym i Szkoleniach. Jeśli chodzi o SOLIDWORKS jestem samoukiem. Posiadam najwyższy stopień certyfikacji SOLIDWORKS CSWE - Certified SolidWorks Expert. Prywatnie jestem absolutną miłośniczką zwierząt. Jeżeli masz jakieś pytania – zapraszam do kontaktu!