Strona głównaProduktyWiosenne grillowanie i SolidWorks Flow Simulation

Wiosenne grillowanie i SolidWorks Flow Simulation

Wiosenne grillowanie i SolidWorks Flow Simulation

Wiosenne grillowanie i SolidWorks Flow Simulation

Przeglądając materiały internetowe dotyczące aplikacji SolidWorks Flow Simualation natrafiłem na fantastyczny przykład. Jego autorem jest pan Rajat Trehan z Computer Aided Technology Inc. Przykład dotyczy wykorzystania tytułowej platformy przy projektowaniu grilla – tak bliskiego Polakom w okresie wiosenno-letnim.

Transfer ciepła to podstawowe zagadnienie pojawiające się podczas projektowania produktów konsumenckich, takich jak piece do pieczenia czy grille. Więc w jaki sposób inżynier tworzy najbardziej efektywny projekt bez wykorzystania kosztownych prototypów fizycznych? Obliczeniowa mechanika płynów (CFD=>Computational Fluid Dynamics) jest świetnym sposobem na odtworzenie środowiska w symulacji komputerowej. Jednak w większości programy CFD są skomplikowane, trudne w użyciu, szczególnie dla projektantów, którzy nie mają zaawansowanej wiedzy w zakresie fizyki przepływów płynów. SolidWorks Flow Simulation oferuje inteligentny, łatwy w użyciu aparat CFD dla projektantów.

Grill w CAD

Wiosna jest już z nami, wszyscy tęsknią za grillowaniem, więc użyjmy modelu grilla dla zilustrowania możliwości SolidWorks Flow Simulation.

Wyzwaniem jest optymalizacja temperatury na powierzchni grilla i analiza przepływu powietrza w jego wnętrzu.

Inżynier-operator programu wykorzystuje kreatora konfigurowania symulacji przepływu zewnętrznego, definiuje materiały: jak granit i stalowa obudowa. Dla źródła ciepła definiuje zużytą energię, a aby uchwycić wysokie efekty temperatury ustawia promieniowanie cieplne w granicie, źródle ciepła i obudowie zewnętrznej. Dodatkowo – SolidWorks Flow Simulation zapewnia określenie celów obliczeniowych: temperaturę grilla i temperaturę powietrza.

Grill SolidWorks Flow Simulation

Temperatura na powierzchni grilla

Gdzie najlepiej kłaść mięso na grillu? SolidWorks wyjaśnia!

Trajektorie prędkości powietrza

Grillowanie z użyciem SolidWorks

Rozkład prędkości powietrza wokół grilla

Analizując temperaturę grilla i przepływu powietrza w okolicach grilla, projektant może określić, w jaki sposób dobrać wielkość otworów, dodać kierownice i zdefiniować ich wpływ na temperatury w grillu.

SolidWorks Flow Simulation jest łatwym w użyciu oprogramowaniem, które wykorzystuje CFD do testowania wielu projektów, analizy transferu ciepła, przepływu płynu… bez straty czasu i środków pożytkowanych na prototypy fizyczne.

Dziękuję panie Rajat Trehan za świetny przykład.

Podziel się:

Od blisku 20 lat związany z branżą oprogramowania dla przemysłu, a od 10 lat na czele zespołu rozwiązań symulacyjnych CAE w firmie DPS Software. Jego ambicją w pracy zawodowej jest przeniesienie wiedzy technicznej na właściwą argumentację biznesową w relacjach z klientem.