Strona głównaProduktyWycinanie kształtów na powierzchni nie walcowej

Wycinanie kształtów na powierzchni nie walcowej

Wycinanie kształtówna powerzchni

Wycinanie kształtów na powierzchni nie walcowej

Często dostaję pytanie odnośnie rzutowania kształtów na powierzchnię nie walcową. Istnieje kilka sposobów, aby to wykonać. Pierwszym sposobem jest skorzystanie z narzędzia zawijania. Co jednak w przypadku, gdy kształt jest bardzie zaawansowany? Wtedy trzeba szukać innego rozwiązania. Tutaj pokażę, jak wykorzystać narzędzie Splajn na powierzchni. Na przykładzie wazonu pokażę, jak szybko wykonać cięcie górnej części bryły obrotowej.

Splajn na powierzchni

Na początku wykonam bryłę obrotową bazującą na szkicu składającego się z odpowiednio dopasowanego splajnu.

Bryła obrotowa SOLIDWORKS

Dalej przechodzę do Menu Narzędzia – Elementy szkicuSplajn na powierzchni. Nie musimy mieć aktywnego szkicu, program automatycznie doda do drzewa operacji FeatureManager dodatkowy Szkic 3D.

Splajn na powierzchni

Również automatycznie zostaje uruchomione narzędzie Splajnu. Po dodaniu pierwszego punktu zostaje on przypięty do powierzchni bocznej elementu. W tym przypadku dodałem 12 punktów sterujących i zamknąłem splajn.

Splajn

Kolejnym krokiem było wykorzystanie narzędzia Linii podziałowej, dzięki czemu otrzymałem dwie powierzchnie. Jedną z nich wraz z górną ścianą planarną usunąłem przy użyciu operacji Usuń ścianę. W tym momencie do dyspozycji mam jeden obiekt powierzchniowy.

Obiekty powierzchniowe

Pozostało nam Pogrubić element powierzchniowy i mamy gotowy ozdobny wazon. Dodatkowo wykonałem Grawerowanie na 1mm przy użyciu narzędzia Zawijania w środkowej części wazonu. Wystarczy dodać wyglądy i wizualizacja elementu gotowa!

 Pogrubienie powierzchni

Warto zwrócić uwagę, że zarysem bryły obrotowej nie musi być splajn. W przypadku definiowania profilu szkicu wykorzystanego do obrotu składającego się z kompletu linii i łuków, oraz lokalizacji splajnu na więcej niż jednej ścianie, należy wykonać dwie, lub więcej, operacji Linii Podziałowej.

Podziel się:

Specjalista techniczny oraz trener SOLIDWORKS, posiada wszystkie certyfikaty z dziedziny mechaniki, w tym najwyższy CSWE - Expert Mechanical Design. Nie straszne są mu makra, jednak do symulacji podchodzi z dystansem. Na co dzień spokojny człowiek lubiący jazdę rowerem oraz programowanie C#.