Strona głównaProduktyJak wyświetlić kolorową część w pliku rysunku SolidWorks

Jak wyświetlić kolorową część w pliku rysunku SolidWorks

SolidWorks

Jak wyświetlić kolorową część w pliku rysunku SolidWorks

W pliku złożenia SolidWorks bardzo pomocne jest wyświetlanie różnych części w różnych kolorach. Pomaga to w symboliczny sposób odróżnić każdy z elementów, może być użyte do wyświetlenia ostatecznego koloru części po malowaniu lub do zastosowania standardów firmy aby pokazać, czy element jest dostęp w firmie, czy trzeba go wykonać albo zakupić.

W złożeniu wygląda to bardzo dobrze, jednak gdy stworzymy rysunek, tryb wyświetlania ULU (ukryte linie usunięte) i ULW (ukryte linie widoczne) usunie kolorowe linie, pokazując je wszystkie w czarnym kolorze. Można się tego było spodziewać, tak standardowo wygląda rysunek techniczny. Można zmienić kolor całego złożenia w Opcjach systemu (Narzędzia – Opcje, zakładka Opcje systemu, z listy po lewej należy wybrać Kolory i w polu Ustawienia schematu kolorów odnaleźć „Rysunki, widoczne krawędzie modelu”.

 Opcje systemu SolidWorks

Po zmianie koloru dla całego złożenia rysunek wygląda jak poniżej.

 Rysunek SolidWorks

Nie jest to jeszcze zadowalający efekt. Powróćmy do ustawień domyślnych. Powiedzmy, że właśnie kupiliśmy kolorowy ploter i chcielibyśmy go użyć. Można utworzyć rysunek ze stylem wyświetlania „Cieniowany z krawędziami” jednak zużyje to dużo tuszu. Najbardziej pożądany efekt jest taki jak na pierwszym rysunku.

SolidWorks daje możliwość wykonania bardziej barwnego rysunku. Odpowiedniej opcji powinniśmy szukać już nie w opcjach systemu a we właściwościach dokumentu. W lewej kolumnie wybieramy Opisywanie szczegółów i zaznaczamy pole „Użyj koloru modelu dla ULU/ULW w rysunkach”.

 Opcje systemu SolidWorks

Pozwoli nam to na używanie niezależnych kolorów do wyświetlania krawędzi części w rysunku. Takie krawędzie mogą również być wyświetlane na poziomie złożenia, jeśli dodamy dodatkowy widok z poziomu złożenia.

Model SolidWorks

Podziel się:

Specjalista techniczny oraz trener SOLIDWORKS, posiada wszystkie certyfikaty z dziedziny mechaniki, w tym najwyższy CSWE - Expert Mechanical Design. Nie straszne są mu makra, jednak do symulacji podchodzi z dystansem. Na co dzień spokojny człowiek lubiący jazdę rowerem oraz programowanie C#.