Strona głównaXFlowXFlow: Symulacja zraszacza z zastosowaniem dynamiki ciał sztywnych

XFlow: Symulacja zraszacza z zastosowaniem dynamiki ciał sztywnych

XFlow: Symulacja zraszacza z zastosowaniem dynamiki ciał sztywnych

Analiza obliczeniowej mechaniki płynów pomaga w projektowaniu oraz testowaniu produktów. XFlow pozwala na realistyczne odwzorowanie przepływów uwzględniając efekty wielofazowe oraz ruch elementów, dzięki czemu jesteśmy w stanie sprawdzić pracę urządzeń takich jak wtryskiwacze czy zraszacze.

Wyróżniającą funkcjonalnością XFlow jest zastosowanie metody Rigid Body Dynamic oraz symulacja wielofazowych przepływów. W przypadku analizy pracy zraszacza z trzema dyszami wykorzystano metodę Free Surface oraz zamknięto go we wnętrzu sześciokątnej objętości. Zadanej geometrii odebrano wszystkie stopnie swobody oprócz obrotu według pionowej osi Y. Na ścianach sześciokąta zadano warunki Enhanced Wall-Function, które pozwalają na prawidłowe odwzorowanie funkcji ściany przy stosunkowo rzadkiej dyskretyzacji. Na dolnej płaszczyźnie modelu zadano warunek brzegowy w postaci stałego przepływu masowego wody oraz włączono model napięcia powierzchniowego cieczy jak i przyspieszenie grawitacyjne. Wysoka częstotliwość zapisu wyników pozwala na zbadanie przepływu w tempie odpowiednim do prawidłowego sprawdzenia rozchodzenia się cieczy.

XFlow - metoda rigid body dynamic


XFlow - symulacja wielofazowych przepływów


XFlow - symulacja dynamiki ciał sztywnych

Dzięki zastosowaniu adaptacyjnego zagęszczenia siatki obliczenia zakończyły się po 24h na sześciordzeniowym procesorze. Po zakończonej kalkulacji, za pomocą odpowiednich narzędzi postprocesora odwzorowano przepływ cieczy jak i wszelkie parametry analizowane podczas symulacji.

Animacja ze skalą prędkości pokazuje za pomocą cząstek znajdujących się w cieczy obszar rozchodzenia się wody a wykres, zmianę prędkości obrotowej zraszacza w czasie.

XFlow - animacja ze skalą prędkości

XFlow oferuje duże możliwości analizy CFD dając użytkownikowi szeroki wachlarz zastosowań oraz łatwość obsługi interfejsu. Automatyczne dostosowanie parametrów symulacji pomaga w uzyskaniu najbardziej rzeczywistych wyników oraz ogranicza wpływ użytkownika ułatwiając pracę w programie.

Podziel się: