Strona głównaProduktyZmiany projektowe – Jak do tego podejść?

Zmiany projektowe – Jak do tego podejść?

zmiany projektowe SOLIDWORKS

Zmiany projektowe – Jak do tego podejść?

Zmiany projektowe – najlepsza rzecz pracy inżyniera. Każdy kto tworzy modele 3D po pewnym czasie dochodzi to momentu kiedy trzeba zmodyfikować nasz model, bo zmieniły się intencje projektowe. I tutaj najczęściej zaczynają się schody…

Nie każdy pamięta, że należy modyfikować operacje od góry czyli od początku naszego Drzewa Operacji, a nie na odwrót. Jeśli wiemy już co należy zmienić w naszym projekcie, nasuwa się teraz pytanie jak? Wyjaśnię to na posługując się modelem ze szkolenia z podstaw SOLIDWORKS.

założenie projektowe solidworks

Założenie projektu:

  • Zmiana profilu naszej obudowy: górna pozioma linia ma być zamieniona łukiem R75

szkic SOLIDWORKS

Ja nie jestem zwolennikiem usuwania linii, więc linie poziomą zamienię na konstrukcyjną i dorysuje łuk R75.

szkic SOLIDWORKS łuk

Po wyjściu ze szkicu w Naszym drzewie mamy chaos! Sporo ostrzeżeń i błędów. Czemu tak się dzieje? Otóż program indeksuje wewnętrznie każdą krawędź, punkt, ścianę tzn. każdy z tych elementów posiada indywidualną nazwę (ID), do której inne operacje lub nasze wybory się odnoszą. Z tego powodu mamy błędu w naszym modelu po ściana, która powstała za pomocą linii poziomej już nie istnieje. Oczywiście można naprawić nasz model podmieniając w operacjach i szkicach tą ścianę, ale po co skoro jest na to zdecydowanie szybsza metoda.

SOLIDWORKS błędy

Wróćmy do naszego szkicu w którym następuje podmiana elementu.

Do podmiany wykorzystamy narzędzie dostępne już od wersji SOLIDWORKS 2014 o nazwie “Zastąp element”, który znajduję się w menu: Narzędzia -> Narzędzia szkicu -> Zastąp element

narzędzia szkicu

zastąp element

W pierwszej kolejności wybieramy element, który ma zostać podmieniony. Niżej mamy dwie opcje co ma się stać z naszym elementem, tak jak pisałem wcześniej nie lubię usuwać ze względu, że zawsze możemy później wrócić, więc zamieniamy na linię konstrukcyjną. W ostatnim polu wybieramy narysowany przez Nas łuk i akceptujemy operacje.

Po wyjściu ze szkicu oprogramowanie SOLIDWORKS zastąpi linie łukiem we wszystkich operacjach jakie ją wykorzystywały.

zastąp element solidworks

Jak widzicie parę kliknięć i Nasze zmiany projektowe zostały wprowadzone bez naprawiania drzewa operacji!

Podziel się:

Starszy Specjalista techniczny ds. SOLIDWORKS / Trener. Wyróżniony nagrodą SOLIDWORKS Award Elite w 2014 roku. Uwielbia testować nowe rozwiązania sprzętowe, a nowe technologie nie są mu obce. Smakosz whisky i dobrego jedzenia (sam dobrze gotuje).