Strona głównaAlphaCAMAlphacam – jak przyspieszyć programowanie wierceń na panelach

Alphacam – jak przyspieszyć programowanie wierceń na panelach

Alphacam – jak przyspieszyć programowanie wierceń na panelach

W moim kolejnym artykule dowiesz się w jaki sposób przyspieszyć programowanie takich detali w Alphacam, a także opiszę prosty sposób na programowanie wierceń otworów, które znajdują się na różnych ścianach detalu.

Bardzo często w produkcji mebli pojawia się potrzeba obrabiania elementów, które posiadają otwory na bocznych ściankach. Dostępne na rynku maszyny 3-osiowe takich firm jak Biesse, Homag, SCM czy Felder posiadają specjalne agregaty wiertarskie, które umożliwiają błyskawiczne wykonywanie takich otworów.

Cały proces rozpoczynamy od zdefiniowania odpowiedniego stylu obróbczego. Tworzenie stylów obróbczych zostało opisane w innym artykule, dlatego nie będę opisywał go szczegółowo. Na tym etapie najważniejsze jest, aby zaznaczyć opcję Otwory równe średnicy wiertła, dzięki której styl obróbczy będzie automatycznie nakładał się na otwory o odpowiadających średnicach.

styl obróbczy, przyspieszyć programowanie

Importujemy i bazujemy panel. Jak widać otwory znajdują się na czole formatki, a także na ściance frontowej, prawej oraz lewej (niewidocznej w rzucie izometrycznym).

Panel

Po zaimportowaniu modelu do Alphacam przechodzimy do Rozpoznawanie Cech Modelu (Ekstrakcja)|Automatycznie. W zakładce tabelce Otwory do Wiercenia wybieramy odpowiednią opcję z tabeli Płaszczyzny pracy. Standardowo zaznaczona jest opcja Użyj płaskiego obszaru, co powoduje, że Cechy zostają pobrane względem płaszczyzny XY (globalnej, lub lokalnej jeśli przełączymy się na inny układ współrzędnych). W naszym wypadku wybieramy opcję Płaszczyzny Prostopadłe lub Tworzenie Automatyczne.

rozpoznanie cech modelu

Opcja Płaszczyzny prostopadłe powoduje, że zostaną rozpoznane 4 ściany boczne oraz góra i spód panelu. Gdyby na fazowanym rogu naszego panelu znajdował się otwór opcja Płaszczyzny Prostopadłe pominie ten otwór. Tworzone przez tę opcję Płaszczyzny Pracy przedstawiają się następująco:

ściany boczne

 

 

Opcja Tworzenie Automatyczne powoduje, że dla każdej ścianki, na której znajduje się jakaś geometria zostanie stworzona lokalna płaszczyzna pracy. Gdyby na fazowanej krawędzi naszego panelu znajdował się otwór, to zostanie on pobrany tak samo, jak pozostałe geometrie na tym modelu. Opcji tej można użyć, jeśli chcemy pobierać geometrie dla bardzo skomplikowanych brył 3D obrabianych w sposób indeksowany.  Wykonałem kopię modelu, w której został dodany otwór na fazowanej krawędzi. Powstałe Płaszczyzny pracy przedstawiają się następująco:

płaszczyzny automatycznie

Podczas ekstrakcji powstają nowe warstwy użytkownika. Program domyślnie segreguje powstałe geometrie do odpowiednich warstw. W przypadku otworów zostają one zrzucone na warstwę o nazwie Otwory do wiercenia.

warstwa otworów

Kolejnym krokiem jest wybranie uprzednio stworzonego stylu obróbczego. Przechodzimy do zakładki Technologia→Style→Zastosuj styl do wybranych warstw…

zastosuj styl do warstw

W pojawiającym się oknie wybieramy z listy warstwę Otwory do wiercenia, a następnie zatwierdzamy.

otwory do wiercenia

Spowoduje to, że wszystkie otwory znajdujące się na tej warstwie zostaną powiercone niezależnie od tego, na jakiej ścianie modelu się znajdują. Finalny efekt naszej pracy przedstawia się następująco:
panel powierconyJak widać programowanie obróbek wiertarskich jest w Alphacam jest bajecznie proste i już wiesz jak przyspieszyć programowanie!

Pobierz wersję demo Alphacam i przekonaj się sam.

Podziel się: