TWOJE ŹRÓDŁO INFORMACJI

#CAD | #CAM | #CAE | #PDM

Alphacam – obróbka polilinii w 5 osiach

DPSTODAY alphacam polilinii

Dzisiaj zajmiemy się bardzo prostą i przydatną funkcją w Alphacam – Obrób Splajn lub Polilinia.

Sfazowane krawędzie na powyższym detalu zostały wykonane za pomocą frezu walcowo-czołowego na maszynie 5-osiowej. Jak przygotować taką obróbkę? Nic prostszego, wystarczy wykorzystać funkcję obróbki splajnu lub polilini w Alphacam.

Na początku wykonujemy standardową obróbkę zewnętrznego konturu oraz wewnętrznej kieszeni, tak aby nasz wyjściowy detal wyglądał tak:

przygotówka

Następnie musimy rozpoznać nasze krawędzie do sfazowania na modelu 3D. W tym celu przechodzimy do zakładki Rozpoznawanie cech modelu i wybieramy opcję Krawędź 3D:

Rozpoznawanie cech modelu

Program spyta nas o tolerancję cięciwy – możemy ustawić wartość np. 0,001.

Następnie program prosi nas o wybranie krawędzi do rozpoznania. Zaznaczamy dolną krawędź fazy na zewnętrznym konturze detalu za pomocą lewego przycisku myszy:

krawędź

Zatwierdzamy prawym przyciskiem myszy. Analogicznie powtarzamy operację dla dolnej krawędzi wewnętrznej kieszeni, tak aby otrzymać to, co na rysunku poniżej:

krawędź wewnętrzna

Zwróć uwagę na kierunek obróbki (czerwone strzałki) – ma on znaczenie w późniejszym generowaniu ścieżki narzędzia.

Gdy już mamy rozpoznane nasze krawędzie 3D przechodzimy do programowania obróbki. Wybieramy narzędzie jakie chcemy zastosować, np. frez walcowy fi10mm.

Z zakładki technologia wybieramy opcję Obrób Splajn lub Polilinię.

Obrób Splajn lub Polilinię

Ustawiamy parametry obróbki.

parametry obróbki

Parametr Głębokość Z Przejść określa nam ile mm poniżej obrabianej krawędzi będzie znajdowało się narzędzie podczas pracy. Warto ustawić kilka milimetrów na plus, tak aby cała faza obrabiana była powierzchnią boczną freza.

parametr głębokość

Po kliknięci OK program prosi nas o wybranie splajnu lub polilini. Wybieramy obie rozpoznane przez nas krawędzie i zatwierdzamy prawym przyciskiem myszy.

W oknie, które się pojawiło wybieramy obróbkę 5-osiową. Następnie wybieramy sposób w jaki ma być prowadzone narzędzie. Dla rozpatrywanego przykładu najlepiej wybrać kąt narzędzia równoległy do ściany modelu bryłowego. Wybieramy również stronę konturu po której ma znajdować się narzędzie w trakcie obróbki. UWAGA! Konieczne jest poprawne ustawienie kierunku obróbki dla rozpoznanych przez nas krawędzi. Jeśli Twój kierunek obróbki zgadza się z poprzednim rysunkiem, odpowiednią stroną narzędzia będzie strona lewa.

Możemy ustalić również wejścia i wyjścia narzędzia według upodobania, zaznaczając opcję Zastosuj Auto Wejście/Wyjście.

Zastosuj Auto Wejście

Po zatwierdzeniu program spyta nas względem których ścian modelu ma być prowadzone narzędzie. W pierwszej kolejności wybieramy ścianę na fazie zewnętrznego konturu i wybieramy opcję ściany styczne w ciągu, następnie zaznaczamy ścianę fazy wewnętrznej kieszeni i ponownie klikamy ściany styczne w ciągu. Zatwierdzamy prawym przyciskiem myszy.

ściany styczne

Ścieżka narzędzia została wygenerowania – u mnie jest to błękitna linia.

Ścieżka narzędzia

Po przeprowadzeniu symulacji bryłowej detal powinien wyglądać następująco:

symulacja bryłowa

To wszystko jeśli chodzi o podstawy funkcji Obrób Splajn lub Polilinię w Alphacam.

Zachęcam do pobrania wersji demonstracyjnej programu i trenowania razem z nami.

Do zobaczenia w następnym artykule!

http://www.dps-software.pl/pobierz-Alphacam/