Strona głównaCIMCOCimco Edit 2022 – Zintegrowane oprogramowanie z SolidCAM

Cimco Edit 2022 – Zintegrowane oprogramowanie z SolidCAM

Cimco Edit 2022 – Zintegrowane oprogramowanie z SolidCAM

Czym jest Cimco?

Cimco to dobrze znane oprogramowaniem dla programistów/operatów maszyn CNC, które jest integralną częścią prawie każdego małego bądź dużego warsztatu. Służy nam od 1991 roku  (prawie 30 lat!). Na świecie istnieje około 1 miliona legalnych kopii (nie wiadomo ile nielegalnych :>) W większości przypadków jest używane jako oprogramowanie standalone (program działający sam – więcej na jego temat przeczytamy tutaj), natomiast przedsiębiorstwa posiadające aktywne wsparcie techniczne (subskrypcję) SolidCAM 2020/21 mogą się cieszyć z integracji tych dwóch programów, zwłaszcza jeśli mówimy o Cimco i narzędziach w nim zawartych:

Edytor gkodu – czyli edytor, który pozwala na wyszukiwanie określonej zawartości programu oraz jej zrozumieniu. Pozwala modyfikować funkcjonalności kodu poprzez zmianę współrzędnych oraz kodów G oraz M, a także na dodawanie cykli obróbkowych i ich zmian.

 

 

Funkcjonalność NC – funkcja pozwalająca na edycję, dodanie bądź usunięcie numerów bloków. Funkcjonalność pozwala na zmianę obrotów oraz posuwu narzędzia bez edycji kodu, a także na stworzenie listy narzędziowej czy uzyskanie statystki ścieżek i minimalnych oraz maksymalnych współrzędnych dla pozycji oraz czasu pracy, i tworzenie makr.

Porównanie plików NC – pozwala porównać dwa „identycznie wyglądające” programy NC oraz znaleźć i pokazać różnice

 

Transmisja plików NC na maszynę – to rozwiązanie DNC dla będących w tej samej sieci wszystkich urządzeń CNC. Poza standardowymi systemami  opartymi na kartach sieciowych ethernetowych i bezprzewodowych potrafi przesłać pliki na urządzenia ze złączem RS – 232 –  przesył plików, monitorowanie portów i administracja systemem wykonywane są w przejrzystym interfejsie.

Backplot – czyli jeden z najważniejszych powodów, dla których używamy Cimco. Backplot to graficzne przedstawienie ścieżki narzędzia. W SolidCAM posiadamy już weryfikację bryłową, symulację maszynową, dlaczego więc tak ważne jest posiadanie dodatkowego „symulatora”?

Otóż każde oprogramowanie CAM symuluje ruchy narzędzia we własnym środowisku. Zdarzają się sytuację, że to co widzimy podczas tej symulacji nie pokrywa się z tym co się dzieje na maszynie. Wynika to z tego, iż pomiędzy programem i maszyną jest postprocesor. Może on czasami „zwariować” i wygenerować kody NC niezgodne z symulacją, zwłaszcza kiedy zaimplementowany  został przez osobę bez doświadczenia. Nie zdarza się to często, ale jest to możliwe i bardzo niebezpieczne. Możemy zniszczyć detal, narzędzie a w skrajnych przypadkach może dojść do uszkodzenia maszyny. Dlatego potrzebujemy czegoś „na zewnątrz” co pozwoli przeanalizować program i wyłapać błędy w pliku NC. Tutaj zaczyna się główna rola Cimco czyli wychwytywanie błędów, niewidoczne na pierwszy rzut oka podczas symulacji w CAM.

Jak rozpocząć pracę z Cimco?

Pierwsze co musimy zrobić aby Cimco prawidłowo działało w środowisku SolidCAM oraz z postprocesorem – to przypisanie sposobu identyfikacji narzędzia oraz konfiguracji maszyny. Robimy to w pliku VMID – zakładka Styl Pracy/Cimco Editor Configuration Data. W moim przypadku maszyna działa na sterowaniu Heidenhain iTNC 530,  natomiast identyfikacje narzędzia ustawiamy po jego numerze.

Następną rzeczą jest ustawienie w SolidCAM edytora Cimco dla generowanych plików NC. W tym celu należy wejść w ustawienia SolidCAM, w drzewku po lewej stronie wybrać Kod – G, zaznaczyć „Otwórz wygenerowany Kod G” i w okienku poniżej podać ścieżkę do pliku .exe. . W tym celu należy wejść w ustawienia SolidCAM, w drzewku po lewej stronie wybrać Kod – G, zaznaczyć „Otwórz wygenerowany Kod G” i w okienku poniżej podać ścieżkę do pliku .exe.

Standardową ścieżką dla Cimco zintegrowanego z SolidCAM 2020/21 jest:

Tutaj należy wspomnieć, że nie uruchomimy tego programu z poziomu eksploratora Windows tylko i wyłącznie przez SolidCAM’a. Wynika to z połączenia licencji. Jeśli jednak spróbujemy, rezultatem będzie otrzymanie informacji systemowej o błędzie:

Inny sposób otwarcia Cimco:

Po zatwierdzeniu zmian w ustawieniach SolidCAM Cimco otwiera się zaraz po wygenerowaniu pliku NC.

Tutaj również proponuję dokonać pewnych zmian w ustawieniach klikając w głównym oknie na „Ustawienia globalne

Po pierwsze w drzewku po lewej wybieramy „Scanning” następnie zaznaczamy „Scan setup file” po prawej stronie. Ustawienie to pozwoli na przeskanowanie przez Cimco pliku setup jaki wysyła SolidCAM. Plik ten zawiera informacje o geometriach, oprawkach narzędziowych, przygotówce oraz bazie detalu.

Po drugie należy skonfigurować swoją maszynę lub wybrać jedną z konfiguracji, która nam odpowiada. Z drzewka po lewej stronie wybieramy „Machine Configuration”, następnie po lewej stronie wybieramy konfigurację.

Klikając na przycisk „Dodaj” otwieramy okno kreatora konfiguracji maszyny i nadajemy jej nazwę. Następnie określamy typ konfiguracji – co będzie posiadała, np.: backplot i symulacje maszynową, funkcjonalności NC oraz podstawową funkcjonalność edytora. Określamy typ maszyny: frezarka lub tokarka; typ kontrolera maszyny – wybieramy go z rozwijalnej listy (najbardziej nam zbliżony). Opcje „Custom NC” oraz „Plain Text” służą nam jako opcje wyboru dla wyżej opisanego typu konfiguracji. Zatwierdzamy „OK”. Nasza konfiguracja. maszyny będzie widniała jako kolejny wybór.

Zatwierdzamy zmianę ustawień. Teraz Cimco będzie automatycznie wybierało odpowiednią dla nas konfigurację gdy otworzymy kolejną część.

Następnym krokiem jest zmiana ustawień backplot’u (symulacji). Klikamy na „ Ustawienia symulacji” w zakładce „Symulacja”.

Program prosi mnie o wybranie maszyny. Cimco udostępnia wiele profili. Możemy wybrać jeden z nich najbardziej nam odpowiadający (zbliżony do ustawieniami do naszej maszyny), lub klikając na ikonę „Edytuj konfiguracje maszyny” możemy stworzyć nasz profil poprzez edycję ustawień osi i ich kinematyki.

Po zatwierdzeniu ustawień, w oknie po prawej stronie pojawią się wszystkie setupy pobrane z SolidCAM pomagające nam przeanalizować ścieżkę narzędzia łącznie z uchwytem (w tym przypadku imadłem).

 

W opcjach „Ustawienia narzędzia” możemy również podejrzeć informacje o złożeniach narzędzi – oprawka + narzędzie. Sprawdzić rodzaj oprawki, wartości wysunięcia narzędzia, kąty wierzchołkowe itp.

Dodatkowo możemy sprawdzić statystki ścieżek, o których wspomniano wcześniej w tym artykule. W zakładce „Funkcje NC”, przycisk „Statystyki ścieżki narzędzia”. Tutaj sprawdzimy czas maszynowy, czas obróbki, czas przejazdów szybkich, czas wymiany, długość ścieżki, długość ścieżki obróbczej ,wartości max i min dla pozycji każdego narzędzia. Informacje te mogą być przydatne podczas szacowania czasów maszynowych potrzebnych np.: do wyceny detalu. Te wszystkie informacje możemy eksportować do plików tekstowych.

Gdy już  zakończymy ustawienia i zbierzemy wszystkie informacje możemy przejść do porównania ścieżek w SolidCAMie oraz w Cimco. Jeśli wszystko jest w porządku, nie pozostaje nic innego jak ustawić detal, zabazować się, ustawić narzędzia i rozpocząć obróbkę.

 

 

Podziel się:

Absolwent Politechniki Radomskiej na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn ze specjalizacją Programowanie Obrabiarek CNC z wieloletnim doświadczeniem w pracy na maszynach numerycznych w Polsce jak i zagranicą, Po godzinach fan modelarstwa RC