Strona głównaSOLIDWORKSCo oznacza numer seryjny Twojej licencji SOLIDWORKS?

Co oznacza numer seryjny Twojej licencji SOLIDWORKS?

SOLIDWORKS numer seryjny - co oznacza jak do odczytać

Co oznacza numer seryjny Twojej licencji SOLIDWORKS?

Po zakupie oprogramowania SOLIDWORKS otrzymujemy 24 – alfanumeryczny numer seryjny. Numer ten jest potrzebny do aktywacji produktu SOLIDWORKS, ale też dodatków (takich jak np. Simulation, Flow czy Composer).

Cztery pierwsze znaki mogą pomóc zidentyfikować rodzaj licencji jaki posiadamy. Taka wiedza jest przydatna m.in. w trakcie procesu instalacji, gdzie wybieramy rodzaj instalacji (jednostanowiskowa lub sieciowa).

Kiedy już mamy aktywowaną licencję, ale nie pamiętamy jaki jest jej rodzaj to możemy tę informację sprawdzić bezpośredni w programie SOLIDWORKS. Należy wejść w zakładkę Pomoc (ikona znaku zapytania), a następnie wybrać opcje SOLIDWORKS – informacje. Pojawi się okno, w którym należy wybrać Pokaż numer seryjny.

Numer seryjny SOLIDWORKS

Poniżej przedstawiam główne numery licencji wraz z ich opisem

– Licencja jednostanowiskowa – początek od znaków 9000/0000
Licencje jednostanowiskowe zazwyczaj rozpoczynają się od numeru 9000 (zdarzają się też od numerów 0000). Jest to licencja jednostanowiskowa, która można przenosić między stanowiskami po uprzedniej jej dezaktywacji. Taką licencję można też zamienić na licencję online, o tym w jaki sposób to zrobić pisaliśmy w innym artykule (https://www.dpstoday.pl/aktywuj-swoja-licencje-online-z-solidworks-2018/). Użytkownik przypisany do licencji loguje się za pomocą adresu email.

– Licencja sieciowa – 9010/0010
Licencje sieciowe charakteryzuje cyfra 1 na trzecim miejscu w numerze licencji. Licencje sieciowe są przechowywane na serwerze i po uruchomieniu licencji na jednym z komputerów krańcowych licencja jest tymczasowo pobierana z serwera. Po wyłączeniu programu licencja wraca na serwer. To jest przydatne dla firm, gdzie jest wiele stanowisk dla konstruktorów/technologów, ale w jednym czasie korzysta tylko określona liczba osób. Ten rodzaj licencji może też ograniczyć zakup zazwyczaj droższych dodatków do SOLIDWORKS, gdzie zamiast kupować kilka stanowisk z dodatkami, można kupić jeden dodatek, który będzie dysponowany między konstruktorów.Do serwera licencji można także dodać licencje Draftsight Enterprise.

– Licencja edukacyjna i wersja studencka – 9710 i 9020
Licencje edukacyjne (9710) są wykorzystywane na uczelniach wyższych (a także już w szkołach) do użytku w trakcie lekcji i wykładów. W numerze znajduje się jedynka na trzecim miejscu, co oznacza, że taka licencja jest licencją sieciową i tylko komputery wpięte w tą samą sieć co serwer mogą korzystać z takich licencji. Sama licencja jest tak samo funkcjonalna jak komercyjne licencje z jedną różnicą. Licencje edukacyjne nie są przeznaczone do użytku komercyjnego i pliki stworzone w programie posiadają specjalny znak wodny, który chroni je przed upublicznieniem.

Licencje studenckie (9020) zwane są również licencjami SEK (Student Engineering Kits) są licencjami jednostanowiskowymi dla studentów, którzy chcą korzystać z licencji poza siecią serwera uczelni. Numery te są generowane jako numery dla użytku jednostanowiskowego pochodzące od numerów 9710.

– Licencje czasowe (ewaluacyjne) – 8800
Licencje czasowe są licencjami jednostanowiskowymi, które zazwyczaj są generowane dla osób są zainteresowanych kupnem licencji, ale chciałyby najpierw przetestować oprogramowanie, co jest w pełni zrozumiałe. Taka licencja uprawnia do korzystania ze wszystkich funkcji oprogramowania i z dostępem do najwyższego pakietu – SOLIDWORKS Premium. Długość ważności klucza licencji jest ustalana indywidualnie. Należy mieć jednak na uwadze, że czas upływu dni ważności licencji liczy się od daty wygenerowania, a nie aktywacji jej na stanowisku. Dodatkowo taka licencja po aktywacji na danym stanowisku nie może być przenoszona na inną stację.

– Dodatkowe numery licencji
Po zakupie produktów SOLIDWORKS możemy otrzymać dodatkowe klucze zaczynające się od numerów 9000, ale nie będące przypisane do oprogramowanie SOLIDWORKS, ale np. do MySolidworks Professional. Taki klucz należy najpierw aktywować w Customer Portal. Więcej informacji na temat pakietów MySolidworks znajdą Państwo tutaj  https://www.dpstoday.pl/mysolidworks-professional-od-teraz-posiada-dostep-do-wszystkich-e-kursow-solidworks/

Znajomość posiadanego numeru seryjnego może także przyspieszyć proces identyfikacji problemu w kontakcie z naszym Centrum Wsparcia Technicznego.

Podziel się:

Ukończyłam Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechanicznym, kierunek Mechanika i Budowa Maszyn. W DPS Software pracuję od 2020 roku jako trener, specjalista techniczny CAD. Moją pasją jest jazda na rolkach, interesuję się też ekologią i stylem życia zero waste.