Strona głównaProduktyDane Bazy SolidCAM

Dane Bazy SolidCAM

bazadanychsolidcam

Dane Bazy SolidCAM

W tym miejscu możemy ustawić parametry takie jak poziom startowy narzędzia, poziom bezpieczny itp. Ale czym są te wszystkie poziomy i za co odpowiadają te wartości w kodzie NC.

dane bazy Dane bazy solidcam

Numer bazy maszyny określa numer układu współrzędnych – bazy – określony w sterowniku maszyny. Domyślna wartością jest 1. W zależności od tego co jest ustawione w postprocesorze może odpowiadać to za np. G54. Możemy też wykorzystać to pole do wpisywania konkretnego numeru bazy. Np. wpisując 54, 55 lub 56 taki numer bazy zostanie przyjęty. Aby to pole tak jak chcemy trzeba to uwzględnić podczas wdrażania postprocesora.

Pole Pozycja określa numer sekwencyjny układu współrzędnych.

Przycisk Edytuj Bazę pozwala zmienić lokalizację lub orientację osi układu współrzędnych.

Utwórz powierzchnię planarną na Dolnym Poziomie Części, opcja ta pozwala wygenerować przezroczystą płaską powierzchnię na dolnym poziomie części, tak aby dolny poziom części był lepiej oznaczony. Ta powierzchnia daje również możliwość wyboru punktów, które nie leżą na części. Domyślnie ta płaszczyzna jest wygaszona i trzeba przywrócić jej widoczność w drzewie operacji.

edytuj baze solidcam

solidworks solidcam plaszczyzna

Opcja ta jest dostępna tylko wtedy, gdy baza została wybrana poprzez wskazanie powierzchni.

Poziomy

W SolidCAM parametry poziomów są rozróżnione na trzy przypadki.

Na płasko – wartości poziomów są liczone wzdłuż osi Z.

Promieniowo – wartości poziomów opisuje wirtualny cylinder utworzony wokół osi Z.

Od tyłu – wartości poziomów są liczone w ujemnym kierunku osi Z, z tego samego układu współrzędnych. Ma to zastosowanie przy pracy z wykorzystaniem wrzeciona przechwytującego.

Każda z sekcji zawiera poszczególne parametry:

Poziom Start Narzędzia – definiuje poziom, na którym narzędzie rozpocznie pracę. Jest to jednocześnie pierwsza wartość Z, która pojawi się w kodzie NC i od tego poziomu włączona będzie korekcja długości narzędzia.

poziomy na płasko

gcode

Poziom Bezpieczny – jest to poziom , na którym narzędzie przemieszcza się ruchami szybkimi pomiędzy operacjami (w przypadku kiedy narzędzie się nie zmienia). Jest to też kolejna wartość Z, która pojawi się w kodzie NC.

poziom bezpieczny gcode

I wartość, na która narzędzie wycofa się po zakończeniu danej operacji.

wycofanie narzedzia kod nc

Górny Poziom Części – określa wysokość górnej powierzchni części, która ma być frezowana.

Dolny Poziom Części – określa dolny poziom części, która ma być frezowana.

Poziom Z Narzędzia – jest to wysokość, na której narzędzie przemieszcza się w obróbce 4/5-osiowej, aby uniknąć kolizji z przedmiotem obrabianym. Ten poziom związany jest z pozycją układu współrzędnych i trzeba sprawdzić czy nie znajduje się nad wyłącznikiem krańcowym maszyny.

poziom z narzedzia solidcam

Podziel się: