Dzięki wersji SolidCAM 2021 możemy cieszyć się możliwością zadeklarowania geometrii płytki do toczenia przy użyciu pliku bryłowego. Poszerza nam to zbiór kształtów płytek które można wykorzystać w swoim projekcie.
Na samym początku dodajemy nowe narzędzie do toczenia. W celu zadeklarowania geometrii bryłowej dla płytki, po jej wybraniu należy wejść w opcję topologia (rys.1) a następnie wybrać opis kształtu jako model 3D (rys.2).
Po wybraniu opisu kształtu jako model 3D, wybieramy przycisk po prawej stronie przy Nazwa pliku. Program poprosi nas o wskazanie pliku bryłowego z geometrią płytki.
Możliwe rozszerzenia plików:
- STL
- STEP
- STP
Kolejnym krokiem jest po prostu wybranie odpowiedniego pliku.
Ważne aby geometria płytki była zapisana z układem współrzędnych który wychodzi prostopadle z płaszczyzny pracy płytki (tak jak na rysunku)
Poniższy film pokazuje jak zapisać odpowiednio geometrię trzonka narzędzia i płytki do plików STL.
Po ustawieniu poprawnie płytki względem trzonka, ostatnim punktem jest określenie punktu obróbczego (punkt względem którego będzie obliczany g-kod). Ważne aby odzwierciedlał on punkt pomiaru narzędzia na naszej maszynie CNC. Od wersji 2021 mamy możliwość dodania kilku punktów skrawania dla naszego narzędzia.
W celu określenia pozycji punktu obróbczego wybieramy interesujący nas punkt obróbczy i wchodzimy w zakładkę Przesunięcia. W obszarze pozycja odniesienia wybieramy promień odniesienia.
Po określeniu programowalnego punktu możemy przystąpić do tworzenia operacji. Poniżej znajduje się film z etapami opisanymi powyżej, w jaki sposób zaczytać geometrię płytki, poprawnie ją ustawić i wykorzystać przy procesach toczenia.
Podsumowując: bardzo ważnym etapem jest zapisanie geometri płytki z układem współrzędnych wychodzącym z płaszczyzny pracy płytki. W filmie 1 zostało pokazane jak można tego dokonać. W przypadku kiedy zapisujemy do formatu stl musimy najpierw wskazać z którym układem współrzędnych zapisać bryłę i dodatkowo wybrać opcję Nie przenoś danych wyjściowych do pierwszej ćwiartki układu współrzędnych. Poprawne ustalenie płytki względem trzonka zagwarantuje nam prawidłowe przeprowadzenie symulacji procesu i wykrycie ewentualnych kolizji. Aby właściwie wygenerować kod należy również określić prawidłowo punkt obróbczy. Musi on odpowiadać programowalnemu punktowi ustawionemu na maszynie (zależnemu w jaki sposób mierzymy narzędzie).