Strona głównaSOLIDWORKSJak dodać dostosowane właściwości do odnośników?

Jak dodać dostosowane właściwości do odnośników?

dostosowane właściwości do odnośników

Jak dodać dostosowane właściwości do odnośników?

W przypadku stosowania odnośnika czy automatycznego odnośnika w arkuszu rysunku 2d mamy możliwość wyświetlenia ilości danej części. Ale co w przypadku gdybyśmy chcieli zaprezentować inne informacje z użyciem odnośnika takie jak jego długość czy materiał?

Oczywiście mamy możliwość dodania informacji ręcznie ale jeśli dodamy jakichkolwiek zmian do danej części te dane nie zostaną uaktualnione i pojawia się konieczność ponownej modyfikacji, w skrócie – tracimy czas.

Przedstawiony poniżej przykład, stolika piknikowego, został oparty na konstrukcji spawanej. Skupimy się na dodaniu właściwości długości do poszczególnych elementów.

stolik drewniany solidworks piknikowy sw dpstoday

Pierwszym krokiem, po wykonaniu naszego obiektu, jest zweryfikowanie właściwości listy elementów ciętych.
Przejdź do „Drzewo operacji FeatureManager” – „Lista elementów ciętych” – i kliknąć PPM na dowolny element – „Właściwości”. W tym oknie mamy do dyspozycji właściwości, które możemy użyć w celu wywołania ich w rysunku.drzewo operacji feature manager solidworks lista elementów ciętych konstrukcje spawane

Przechodząc do właściwości pliku (1), w zakładce „Dostosowany” tworzymy nowe właściwości (2 – nazwa dowolna), w których jako wartość wprowadzamy odnośnik danej właściwości – masy, materiału czy też tak jak w tym przypadku długości. Dodatkowo możemy dopisać pewne informacje, które uściślą nam wyświetlaną informację (3):
Długie na: “LENGTH@@@Element listy elementów ciętych1@Dostosowane właściwości odnośnika.SLDPRT”

właściwości pliku solidworks odnośnik

I analogicznie powtarzamy czynność dla innych elementów – nasz dokument jest gotowy do zastosowania naszej funkcji.

Tworzymy rysunek z części, wstawiamy widok, w którym chcemy umiejscowić odnośniki. Nasza praca jest prawie gotowa.

automatyczny odnośnik solidworks-dokumentacja techniczna rysunek

Pozostały dwie czynności do wykonania:

 Wstawienie notatki z zaciągnięciem stworzonej właściwości: Notatka (1) – Połączenie z właściwością (2). Zaznaczamy opcję Model znajdujący się tutaj (3) i wybieramy „Nazwę właściwości” (4).

wstawianie notatki solidworks odnośnik

 Zgrupowanie odnośników z notatkami tak, aby po ich przesunięciu odnośniki również zmieniały swoją lokalizację (zaznaczyć elementy, PPM, Grupa, Grupa):

zgrupowanie grupowanie odnośników solidworks dokumentacja rysunek

Mam nadzieję, że ta funkcja będzie dla Was przydatna!

Podziel się:

Ukończyłem Politechnikę Poznańską na wydziale Mechanika i Budowa Maszyn. Swoje doświadczenie w projektowaniu 3D zdobywałem na specjalizacji Inżynierii Wirtualnej Projektowania. Posiadam najwyższy stopień certyfikacji SOLIDWORKS CSWE - Certified SolidWorks Expert. Poza pracą pasjonuje się sportami motorowymi, w szczególności Formułą 1.