Strona głównaSOLIDWORKSJak przyspieszyć swoją pracę w SOLIDWORKS?

Jak przyspieszyć swoją pracę w SOLIDWORKS?

przyspiesz pracę w solidworks cswa

Jak przyspieszyć swoją pracę w SOLIDWORKS?

Praca w oprogramowaniu CAD składa się z wielu, powtarzalnych czynności. Płaszczyzna, szkic, wyciągnięcie, kolejny szkic i wycięcie… Usprawnienie i skrócenie czasu dodawania każdej operacji wpływa znacząco na skrócenie całego procesu modelowania. SOLIDWORKS posiada szereg funkcjonalności pozwalających na szybszą pracę oraz ograniczenie zbędnych ruchów myszy. Jako przykład przedstawię wykonanie części z egzaminu na certyfikat CSWA.

solidworks model cswa

Na poniższych ilustracjach znajduje się porównanie drogi, jaką przebył kursor podczas modelowania tej części:modelowanie bez skrótów

a) Modelowanie poprzez wybieranie narzędzi z paska CommandManager.

modelowanie ze skrótami

b) Modelowanie z wykorzystaniem skrótów klawiszowych i innych udogodnień.

 Użyłem programu Program do śledzenia myszki: http://www.iographica.com/

Już na pierwszy rzut oka widać, że ograniczyłem liczbę ruchów myszką i są one krótsze. W większości znajdują się w obrębie mojego modelu w obszarze graficznym. Co więcej, w drugim przypadku część wykonałem ponad 25% szybciej! Jak udało się tego dokonać?

Automatyczna orientacja widoku przy szkicowaniu

Podczas szkicowania zazwyczaj chcemy, aby widok był ustawiony normalnie do płaszczyzny szkicu. SOLIDWORKS umożliwia automatyczne ustawianie takiego widoku przy tworzeniu nowego szkicu. Aby aktywować tę opcję należy wejść w Opcje/ Opcje systemy/ Szkic i zaznaczyć okienko „Automatycznie obróć widok normalnie do płaszczyzny szkicu przy tworzeniu szkicu”.

szkic prostopadły automatyczna relacja w szkicu

Wykorzystanie gestów myszy

Gesty myszy pozwalają na szybki dostęp do najczęściej używanych przez nas narzędzi tuż pod naszym kursorem. Jak skonfigurować gesty opisywaliśmy na łamach DPSToday w artykule.

gesty myszy solidworks szkic

Paski podręczne

Paski podręczne dostępne pod klawiszem „S”, również pozwalają na szybki dostęp do zdefiniowanych przez nas funkcji. W odróżnieniu od gestów myszy możemy ich skonfigurować więcej niż 8. Jak to zrobić przeczytasz tutaj.

klawisz s skrót solidworks

Szybkie zatwierdzanie

Bo zdefiniowaniu operacji możemy zatwierdzić operację zielonym trickiem w lewym bądź prawym, górnym roku okna. Istnieje również szybszy sposób – po wciśnięciu klawisza „D” pod kursorem pojawi się okno pozwalające na zatwierdzenie lub odrzucenie zmian. Możemy to również zrobić klikając prawy przycisk myszy.

klawisz d skrót solidworks

Menu kontekstowe

Przy dodawaniu operacji, po kliknięciu prawego przycisku myszy, otworzy się menu kontekstowe. W nim możemy np. zmienić status końca operacji, zamiast dokonywać zmiany w Menadżerze Właściwości po prawej stronie okna.koniec operacji klawisz solidworks

Masz pytania? Napisz je w komentarzu!

A może masz ciekawy pomysł na artykuł? Wykorzystaj zakładkę Zaproponuj Temat

Podziel się:

Specjalista ds. edukacji w DPS Software. Interesuje się modelowaniem i nowymi technologiami, w tym drukiem 3D. Pasjonat siatkówki, żużla i dobrego piwa.