Strona głównaSOLIDWORKSSzybkie wyświetlanie ukrytych komponentów | SOLIDWORKS

Szybkie wyświetlanie ukrytych komponentów | SOLIDWORKS

Szybkie wyświetlanie ukrytych komponentów | SOLIDWORKS

Podczas pracy ze złożeniami, sprawne ukrywanie i pokazywanie komponentów jest kluczowe, aby zachować porządek na ekranie, gdy w naszym złożeniu jest wiele komponentów zasłaniających siebie nawzajem. SOLIDWORKS oferuje wiele różnych sposobów, które mają na celu usprawnienie wykonywania tych czynności. W tym artykule chciałbym przedstawić najlepsze sposoby na szybkie pokazywanie ukrytych komponentów. 

Dwa sposoby na pokazanie wszystkich ukrytych komponentów: 

Pokaż wraz z elementami zależnymi 

Najprostszym sposobem na pokazanie wszystkich ukrytych komponentów w złożeniu, jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy złożenia głównego w drzewie, a następnie wybranie funkcji „Pokaż wraz z elementami zależnymi”. W ten sposób możemy również ukrywać podzłożenia. złożenie solidworks pokaż wraz z elementami zależnymi

Wybierz ukryte 

Innym sposobem jest skorzystanie z funkcji „Wybierz ukryte” wybierz ukryte solidworks złożenie

Wszystkie komponenty ukryte zostaną zaznaczone zarówno w obszarze graficznym, jak i w drzewie. Można wtedy kliknąć jeden z nich prawym przyciskiem myszy i skorzystać z funkcji „Ukryj”, aby ukryć wszystkie zaznaczone komponenty. 

Dwa sposoby na pokazanie wybranych ukrytych komponentów: 

Ctrl + Shift + Tab i kliknięcie 

Popularnym sposobem na ukrywanie i pokazywanie komponentów jest wskazanie komponentu kursorem myszy, a następnie użycie klawisza Tab (ukrywanie) lub kombinacji Shift + Tab (pokazywanie). 

skrót na ukrywanie komponentów

Ta metoda jest bardzo szybka, ale podczas pokazywania komponentów kombinacją Shift + Tab, musimy pamiętać, gdzie znajduje się ukryty komponent i wskazać go kursorem myszy „po omacku”. 

Z pomocą przychodzi nam kombinacja Ctrl + Shift + Tab, której użycie spowoduje, że wszystkie ukryte komponenty zostaną tymczasowo pokazane w stanie przezroczystym, dzięki czemu jesteśmy w stanie precyzyjnie wskazać elementy do pokazania w obszarze graficznym klikając je lewym przyciskiem myszy. 

ctrl shift tab

Pokaż ukryte komponenty 

Jeżeli przytrzymywanie jednocześnie trzech klawiszy na klawiaturze nie jest dla nas najwygodniejszym rozwiązaniem, to jest jeszcze jedna opcja, a mianowicie użycie funkcji „Pokaż ukryte komponenty”, dostępnej z zakładki „Złożenie” złożenie pokaż ukryte komponenty

Po uruchomieniu tej funkcji, program tymczasowo odwróci stan ukrycia wszystkich komponentów, to znaczy, komponenty ukryte zostają pokazane, a komponenty pokazane zostają ukryte. Dzięki temu, tymczasowo na ekranie będą widoczne tylko te komponenty, które są aktualnie ukryte w złożeniu. Dopóki funkcja jest aktywna, to możemy lewym przyciskiem myszy klikać komponenty które chcemy pokazać, lub zaznaczyć wiele komponentów korzystając z zaznaczenia ramką. Poprzez zaznaczenie ramką całego obszaru graficznego, w tym trybie możemy też łatwo pokazać wszystkie ukryte komponenty. Na koniec wychodzimy z funkcji przyciskiem „Wyjdź z pokaż ukryte”, wówczas widoczność komponentów znowu zostaje odwrócona, a zatem wraca do stanu normalnego.  

Podziel się:

Specjalista techniczny SOLIDWORKS. Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej, przez 3,5 roku zdobywał doświadczenie jako konstruktor w polskich i holenderskich firmach. Prywatnie perkusista rockowo-metalowy. Poza muzyką interesuje go programowanie gier, a także inżynieria obrazu, dźwięku i multimediów.