Strona głównaSOLIDWORKSJak przywrócić operacje zależne w SOLIDWORKS?

Jak przywrócić operacje zależne w SOLIDWORKS?

Jak przywrócić operacje zależne w SOLIDWORKS? Relacje rodzic-potomek

Jak przywrócić operacje zależne w SOLIDWORKS?

W programie SOLIDWORKS wykorzystywana jest relacja rodzic-potomek między operacjami. Przykładem może być zwykłe dodanie na dowolną odległość z zaokrągleniem wszystkich krawędzi – wyciągnięcie jest elementem macierzystym, a zaokrąglenie jego potomkiem.

Gdy zajdzie sytuacja wygaszenia rodzica danej operacji – w tym przypadku dodania – dziecko (zaokrąglenie) również zostanie automatycznie wykluczone z części. Takie zachowanie jest naturalne, ponieważ bez dodania nie ma elementów odniesienia, które można zaokrąglić.

Aby włączyć widoczność relacji rodzic potomek należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na część w drzewie operacji i wybrać obie funkcje „Wizualizacja dynamicznego odniesienia”.

Jak przywrócić operacje zależne w SOLIDWORKS - wizualizacja dynamicznego odniesienia

Poniżej przypadek, który pokazuje kolorem fioletowym potomków, a niebieskim rodziców operacji.

Jak przywrócić operacje zależne w SOLIDWORKS - rodzic potomek operacji

Jeżeli operacja „Boss-Extrude2” zostanie wygaszona, wszystkie operacje, do których odnosi się strzałka koloru fioletowego również zostaną wygaszone. Dodatkowo część potomków jest rodzicem innych operacji (np. „Boss-Extrude3” jest rodzicem dla „Boss-Extrude4”) co powoduje wygaszenie większej ilości elementów w drzewie projektu.

Jak przywrócić operacje zależne w SOLIDWORKS - wygaszone operacje

W przypadku przywrócenia potomka np. „Fillet1” rodzic automatycznie zostanie przywrócony aby zapewnić możliwość wykonania operacji, natomiast w przypadku przywrócenia rodzica „Boss-Extrude2” potomkowie pozostaną wygaszeni.

Jak przywrócić operacje zależne w SOLIDWORKS - przywrócenie rodzica operacji

Tym samym docieramy do sedna tego artykułu – przywracanie każdej z powiązanej, wygaszonej operacji może być po prostu czasochłonne w większym projekcie. Na szczęście jest narzędzie, które robi to za nas „Przywróć wraz z elementami zależnymi”. Aby użyć tej funkcji należy:

  1. wybrać odpowiednią operację z drzewka,
  2. przejść do „Edycja” – „Przywróć wraz z elementami zależnymi”,
  3. jeśli występuje więcej jak jedna konfiguracja zdecydować, w których ma zostać zastosowana ta opcja.

Jak przywrócić operacje zależne w SOLIDWORKS - Przywróć wraz z elementami zależnymi

Tym samym uzyskujemy w pełni przywrócony model.

Jak przywrócić operacje zależne w SOLIDWORKS - w pełni przywrócony model

 

Podziel się:

Ukończyłem Politechnikę Poznańską na wydziale Mechanika i Budowa Maszyn. Swoje doświadczenie w projektowaniu 3D zdobywałem na specjalizacji Inżynierii Wirtualnej Projektowania. Posiadam najwyższy stopień certyfikacji SOLIDWORKS CSWE - Certified SolidWorks Expert. Poza pracą pasjonuje się sportami motorowymi, w szczególności Formułą 1.