Strona głównaSOLIDWORKSJak wykorzystać narzędzie „Układ siatki” dla konstrukcji spawanych

Jak wykorzystać narzędzie „Układ siatki” dla konstrukcji spawanych

układ siatki solidworks konstrukcje spawane dpstoday

Jak wykorzystać narzędzie „Układ siatki” dla konstrukcji spawanych

Projektując różne konstrukcje zawsze poszukujemy rozwiązań, które mniejszym nakładem pracy pozwolą nam na uzyskanie upragnionego rezultatu. Do takich funkcji można zaliczyć „Układ siatki”. Jest to funkcja nie przypisana do menadżera poleceń, więc aby ją znaleźć należy przejść kolejno: Wstaw –> Geometria odniesienia –> Układ siatki.

solidworks układ siatki konstrukcje spawane

Pierwszym krokiem po wybraniu interesującej nas funkcji jest wykonanie szkicu, który posłuży nam do utworzenia operacji układu siatki.

szkic konstrukcje spawane siatka układ siatki uklad solidworks

Kolejnym krokiem jest zdefiniowanie naszego szkicu nadając mu wymiary:

wymiarowanie solidworks uklad układ siatki

Po zaakceptowaniu utworzonego szkicu przechodzimy do menadżera właściwości operacji. Można zauważyć, że mamy możliwość wybrania parametrów poziomu: ich ilości oraz odstępów. Nasza płaszczyzna górna, na której utworzyliśmy szkic jest sklasyfikowana jako poziom „0”. Każdy odstęp możemy dowolnie zmieniać, a poziomy większe od poziomu zerowego są odzwierciedleniem tego pierwotnego. Dla tego przypadku wybrano równe odstępy.

uklad układ siatki solidworks dpstoday blog techniczny

Teraz, gdy już mamy gotowe linie, odzwierciedlające pożądaną przez nas konstrukcję można np. przejść do zakładki Konstrukcje spawane i wybrać operacje „Człon konstrukcyjny”. Grupujemy ze sobą odpowiednie człony, stosujemy opcje „Zastosuj wykończenie narożnika” i po chwili pracy otrzymujemy efekt:

rura kwadratowa solidworks konstrukcja spawana konstrukcje spawane

Dodatkowo operacja ta tworzy obiekty powierzchniowe (1 i 2), które mogą nam posłużyć do utworzenia np. ścian za pomocą operacji „Pogrub”.

Reszta już zależy od naszych potrzeb.

Podziel się:

Ukończyłem Politechnikę Poznańską na wydziale Mechanika i Budowa Maszyn. Swoje doświadczenie w projektowaniu 3D zdobywałem na specjalizacji Inżynierii Wirtualnej Projektowania. Posiadam najwyższy stopień certyfikacji SOLIDWORKS CSWE - Certified SolidWorks Expert. Poza pracą pasjonuje się sportami motorowymi, w szczególności Formułą 1.