Strona głównaSolidCAMJak zrealizować toczenie dwukanałowe w SolidCAM

Jak zrealizować toczenie dwukanałowe w SolidCAM

Toczenie dwukanałowe w SOLIDCAM - DPSTODAY Blog

Jak zrealizować toczenie dwukanałowe w SolidCAM

Centra tokarskie o konstrukcji wielogłowicowej zaprojektowane są przede wszystkim do kompleksowej i wysokowydajnej obróbki. Przeważnie występują z wrzecionem przechwytującym, oraz dwoma głowicami narzędziowymi które są w stanie pracować w układzie niezależnym od siebie. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy kompleksowo obrabiać detal z dwóch stron jednocześnie. Pełne wykorzystanie tego rozwiązania zastosowanego w takich maszynach wymaga oprogramowania CAM, które jest w stanie obsłużyć sterowanie dwukanałowe. SolidCAM jest właśnie takim oprogramowaniem.

Solidcam i moduł Multi-Turret

Dzięki modułowi zaawansowanego toczenia (Multi-Turret), SolidCAM posiada możliwości dokładnego sterowania kanałami, w zależności od tego czy kanałami są wrzeciona czy głowice narzędziowe. Post procesor podczas wdrażania jest konfigurowany tak aby, w czasie ustalania kolejności w kanałach oprogramowanie automatycznie wykryło niedozwolone ruchy tj. użycie tej same osi przez 2 operacje.

Toczenie dwukanałowe w SOLIDCAM - DPSTODAY Blog

Funkcja automatycznego ustawiania bazy dla każdego kanału, ułatwia programowanie. Dzięki tej opcji, ustawiając główną bazę SolidCAM na podstawie zdefiniowanej kinematyki maszyny, zdefiniuje bazę dla przeciw wrzeciona.

Toczenie dwukanałowe w SOLIDCAM - DPSTODAY Blog

Operacja toczenia synchronicznego, pozwala na użycie w jednej operacji głowic narzędziowych i automatycznego ich zsynchronizowania.

Toczenie dwukanałowe w SOLIDCAM - DPSTODAY Blog

Toczenie synchroniczne zgrubne ma w pełni definiowalne parametry dla każdego narzędzia w tym sposób toczenia synchronicznego. Dzięki możliwości transformacji, zwykłą operację toczenia można przekształcić w toczenie synchroniczne, pozostaje tylko wybranie narzędzia z drugiej głowicy narzędziowej.

Toczenie synchroniczne w SolidCAM

Toczenie synchroniczne posiada 3 strategie, Jednoczesne, gdzie ruch narzędzi nie jest opóźniony względem siebie. Synchroniczne, w którym to trybie możemy ustalić odległość opóźnienia narzędzia zarówno w osi X jak i w Z. Ostatni tryb Trailing, zapewnia usuwanie materiału w sposób liniowy, nie dopasowuje przejść zbierających naddatek to ścieżki geometrii docelowej.

Toczenie dwukanałowe w SOLIDCAM - DPSTODAY Blog

Opcja synchronizacji, pozwala na wykonanie toczenia synchronicznego nie tylko operacją toczenia, lecz zsynchronizować można każdą obróbkę, zarówno toczenia jak i frezowania.

Moduł symulacji maszynowej

Zakup modułu symulacji maszynowej pozwoli na pełną kontrolę nad kolizjami oraz zaprezentuje efekt toczenia dwóch detali jednocześnie.

Toczenie dwukanałowe w SOLIDCAM - DPSTODAY Blog

Toczenie dwukanałowe w SOLIDCAM - DPSTODAY Blog

Rodzaj sterowania nie ma znaczenia, postprocesory tworzone do SolidCAM są wstanie obsłużyć każdą maszynę z sterowaniem tak popularnym jak Fanuc czy Siemens jak i mniej znane sterowniki.

Podziel się:
  • Burkoslaw

    Przydałoby się byście wreszcie wprowadzili w tym nie napiszę jakim programie wyciągnięcia czy wycięcia elementów stycznych do okręgu, lub wycinania okręgów stycznych do krawędzi obecnie Solidworks jest chyba jedynym programem do modelowani który tego nie potrafi, a to tak podstawowa funkcja ze jej brak aż boli