Strona głównaSOLIDWORKSMalarz operacji – przydatne narzędzie w SOLIDWORKS

Malarz operacji – przydatne narzędzie w SOLIDWORKS

Narzędzia SOLIDWORKS - Malarz operacji

Malarz operacji – przydatne narzędzie w SOLIDWORKS

Chcecie zmienić parametry kilku operacji na takie, które już zostały zastosowane? Chcecie edytować wygląd fragmentu modelu na podstawie wcześniej wykonanych funkcji? A może potrzebujecie zaaplikować powyższe rozwiązania w innym pliku? W tym artykule dowiesz się jak to zrobić z użyciem funkcji „Malarz operacji”.

Gdzie zlokalizować tę funkcję?

Sposobem, który ja najczęściej wykorzystuje to wyszukiwarka w prawym górnym rogu. Po wprowadzeniu nazwy operacji można ją od razu uruchomić lub kliknąć ikonę oka aby program wskazał nam pierwotną lokalizację.

Malarz operacji - fuknkcja w SOLIDWORKS

Jakie parametry są możliwe do skopiowania oraz jakie są ograniczenia?

Parametry, które można skopiować obejmują:

  • głębokość (operacji dodania/wycięcia) oraz parametry operacji np. promień zaokrąglenia,
  • kolor,
  • tekstura,
  • właściwości optyczne (włącznie ze światłem z otoczenia i zdolnością odbicia).

Ograniczenia:

  • nieobsługiwane operacje arkusza blachy: zgięcie, zagięcie, odgięcie oraz spawany narożnik,
  • jeżeli operacja źródłowa nie ma tekstury, a operacja docelowa ja ma, operacja docelowa zachowuje swoje właściwości tekstury,
  • malarza operacji nie można używać w stosunku do elementów geometrii odniesienia. Na przykład nie można skopiować statusu końca „Przez wszystko”, „Do następnej” czy „Do powierzchni”.

Przejdźmy do przykładów. W obu przypadkach zajmiemy się kopiowaniem promienia zaokrąglenia (nowe operacje zmienią wartości zaokrąglenia z 0,5mm na 2mm) oraz jego wyglądu. W pierwszej kolejności w tej samej części, a następnie pokażę jak wyeksportować te ustawienia do osobnego pliku.

1) Kopiowanie wewnątrz pliku

Po uruchomieniu „Malarza operacji” wybieramy w pierwszym oknie operację źródłową, z której pobieramy ustawiania. Wyboru można dokonać z obszaru roboczego lub z drzewka operacji.

Malarz operacji - fuknkcja w SOLIDWORKS

W drugim oknie wybieramy operacje, które mają przyjąć nowe wartości. Pod tym obszarem znajduje się również checkbox, który definiuje czy wygląd też ma zostać skopiowany.

Malarz operacji - fuknkcja w SOLIDWORKS

Po kliknięciu „Zastosuj” widzimy efekty operacji. Zarówno wartość promienia jak i nałożony na zaokrąglenie wygląd został skopiowany.

Malarz operacji - fuknkcja w SOLIDWORKS

2) Kopiowanie do osobnego pliku

Schemat postępowania jest identyczny. Oba pliki muszą być włączone, polecam włączyć widok sąsiadujący, ale przełączanie między plikami za pomocą zakładki „Okno” również jest dostępne w momencie aktywnej funkcji malarza. Ponownie wybieramy operację źródłową, a z drugiego okna te fragmenty innego modelu, które mają wykorzystać parametry z pliku pierwotnego i decydujemy czy wygląd ma zostać nadany.

Malarz operacji - fuknkcja w SOLIDWORKS

Akceptujemy operację przyciskiem „Zastosuj” i gotowe. Wszystkie zmiany są widoczne w nowym pliku. Wykorzystując to narzędzie nie tworzą się dodatkowe zewnętrzne odniesienia. Zachęcam do wypróbowania tej funkcji.

Malarz operacji - fuknkcja w SOLIDWORKS

 

Podziel się:

Ukończyłem Politechnikę Poznańską na wydziale Mechanika i Budowa Maszyn. Swoje doświadczenie w projektowaniu 3D zdobywałem na specjalizacji Inżynierii Wirtualnej Projektowania. Posiadam najwyższy stopień certyfikacji SOLIDWORKS CSWE - Certified SolidWorks Expert. Poza pracą pasjonuje się sportami motorowymi, w szczególności Formułą 1.