Chcecie zmienić parametry kilku operacji na takie, które już zostały zastosowane? Chcecie edytować wygląd fragmentu modelu na podstawie wcześniej wykonanych funkcji? A może potrzebujecie zaaplikować powyższe rozwiązania w innym pliku? W tym artykule dowiesz się jak to zrobić z użyciem funkcji „Malarz operacji”.
Gdzie zlokalizować tę funkcję?
Sposobem, który ja najczęściej wykorzystuje to wyszukiwarka w prawym górnym rogu. Po wprowadzeniu nazwy operacji można ją od razu uruchomić lub kliknąć ikonę oka aby program wskazał nam pierwotną lokalizację.
Jakie parametry są możliwe do skopiowania oraz jakie są ograniczenia?
Parametry, które można skopiować obejmują:
- głębokość (operacji dodania/wycięcia) oraz parametry operacji np. promień zaokrąglenia,
- kolor,
- tekstura,
- właściwości optyczne (włącznie ze światłem z otoczenia i zdolnością odbicia).
Ograniczenia:
- nieobsługiwane operacje arkusza blachy: zgięcie, zagięcie, odgięcie oraz spawany narożnik,
- jeżeli operacja źródłowa nie ma tekstury, a operacja docelowa ja ma, operacja docelowa zachowuje swoje właściwości tekstury,
- malarza operacji nie można używać w stosunku do elementów geometrii odniesienia. Na przykład nie można skopiować statusu końca „Przez wszystko”, „Do następnej” czy „Do powierzchni”.
Przejdźmy do przykładów. W obu przypadkach zajmiemy się kopiowaniem promienia zaokrąglenia (nowe operacje zmienią wartości zaokrąglenia z 0,5mm na 2mm) oraz jego wyglądu. W pierwszej kolejności w tej samej części, a następnie pokażę jak wyeksportować te ustawienia do osobnego pliku.
1) Kopiowanie wewnątrz pliku
Po uruchomieniu „Malarza operacji” wybieramy w pierwszym oknie operację źródłową, z której pobieramy ustawiania. Wyboru można dokonać z obszaru roboczego lub z drzewka operacji.
W drugim oknie wybieramy operacje, które mają przyjąć nowe wartości. Pod tym obszarem znajduje się również checkbox, który definiuje czy wygląd też ma zostać skopiowany.
Po kliknięciu „Zastosuj” widzimy efekty operacji. Zarówno wartość promienia jak i nałożony na zaokrąglenie wygląd został skopiowany.
2) Kopiowanie do osobnego pliku
Schemat postępowania jest identyczny. Oba pliki muszą być włączone, polecam włączyć widok sąsiadujący, ale przełączanie między plikami za pomocą zakładki „Okno” również jest dostępne w momencie aktywnej funkcji malarza. Ponownie wybieramy operację źródłową, a z drugiego okna te fragmenty innego modelu, które mają wykorzystać parametry z pliku pierwotnego i decydujemy czy wygląd ma zostać nadany.
Akceptujemy operację przyciskiem „Zastosuj” i gotowe. Wszystkie zmiany są widoczne w nowym pliku. Wykorzystując to narzędzie nie tworzą się dodatkowe zewnętrzne odniesienia. Zachęcam do wypróbowania tej funkcji.