Strona głównaProduktyManager licencji SolidNetWork License Manager

Manager licencji SolidNetWork License Manager

DPSTODAY solidnetwork

Manager licencji SolidNetWork License Manager

SolidNetWork License Manager to narzędzie, które ułatwia zarządzanie licencjami SOLIDWORKS oraz PDMa. System ten służy nie tylko do zarządzania licencjami sieciowymi, ale można także wprowadzać do niego licencje jednostanowiskowe SOLIDWORKS. Działa na bazie FlexNet i polega na dynamicznym pobieraniu licencji z serwera po zalogowaniu się do przechowalni PDM (lub otworzeniu SOLIDWORKS ) i zwróceniu po wylogowaniu/zakończeniu użytkowania (tzw. „licencje pływające”). Jest to bardzo przydatne narzędzie szczególnie w przypadku, gdy w firmie zdarza się taka sytuacja, że stacja robocza z SOLIDWORKS stoi przez jakiś czas w ciągu dnia/tygodnia/miesiąca nie używana. Na serwerze instalujemy SolidNetWork License Manager Server, natomiast na końcówkach klienckich SolidNetWork License Manager Client.

Już podczas instalacji narzędzia możemy wprowadzić nasz klucz/klucze i je aktywować. Jeżeli natomiast chcielibyśmy dodać nowe klucze, to aby to zrobić musimy zmodyfikować instalację managera licencji (lub SOLIDWORKS jeżeli nie mamy w ogóle serwera licencji i chcemy wprowadzić klucz licencji dla niego).

SolidNetWork

Modyfikacji dokonujemy w panelu sterowania – dodaj/usuń programy.

modyfikuj

W poniższym oknie wprowadzamy nasze klucze licencyjne oddzielając je od siebie przecinkiem.

klucz licencji solidworks pdm

Następnie otwieramy SolidNetWork License Manager Server.

solidnetworks license manager server

W menadżerze licencji wybieramy opcję modyfikuj.

solidnetworks license manager server

W poniższym oknie wypełniamy wszystkie pola i klikamy dalej. Domyślnie aplikacja powinna je wypełnić sama.

informacje serwera licencji

W poniższym oknie wybieramy z listy klucz który chcemy aktywować (ewentualnie przycisk „Wybierz wszystkie” jeśli chcemy aktywować wszystkie klucze z listy). Najwygodniejszą i najszybszą metodą aktywacji/transferu licencji jest ta pierwsza, czyli poprzez Internet – trwa to kilka sekund. Jest też możliwość aktywacji ręcznej poprze e-mail (zostanie wygenerowany plik, który następnie po odebraniu wczytujemy na innej maszynie). Dodatkową wadą tej metody jest to, że można tylko jeden klucz jednocześnie aktywować/transferować.

aktywacja transfer licencji

Jeżeli na naszym serwerze licencji są już aktywne klucze, to po kliknięciu na opcję „modyfikuj” otworzy się poniższe okno w którym musimy zdecydować co chcemy z nimi zrobić. Pierwsza opcja służy do tego, aby wytransferować licencję na serwer producenta. Dzięki temu będziemy mogli potem dany klucz aktywować na dowolnym komputerze (pod warunkiem zgodności wersji oprogramowania z kluczem, to znaczy jeżeli dla danego klucza przysługuje nam najwyższa wersja 2016 SP1, to na komputerze z wersją 2016 SP3 nie będziemy mogli aktywować licencji). Tej opcji powinniśmy zawsze użyć jeżeli na danym komputerze będziemy dokonywać zmian sprzętowych (w przypadku zmian sprzętowych producent nie rozpozna danego komputera, bo na podstawie numerów identyfikacyjnych podzespołów generowany jest unikalny numer komputera – widoczny tylko dla producenta), albo jeśli dany komputer chcemy wycofać z użytkowania, a licencję przenieść na inny sprzęt.

solidnetworks license product activation

Druga opcja służy do aktywacji licencji – jeżeli na przykład poprzez modyfikację instalacji menadżera dodaliśmy nowe licencje i chcemy je aktywować. Dodatkowo – jeżeli mamy klucz sieciowy (zawierający wiele licencji) i dokupiliśmy dodatkową pulę licencji, to aby ich liczba została uaktualniona musimy ten klucz ponownie aktywować (reaktywacja).

Po kliknięciu „Dalej” otworzy się poniższe okno – bardzo podobne jak to w procesie aktywacji licencji. Jeżeli z kolei w tym oknie klikniemy „Dalej”, to nastąpi wytransferowanie licencji.

aktywacja produktu solidworks pdm

Należy pamiętać o tym, aby w momencie dokonywania operacji na licencjach sieciowych nikt nie pracował w SOLIDWORKS, ponieważ może to spowodować jego niestabilną pracę.

Po zakończeniu operacji transferu/aktywacji otworzy się poniższe okno podsumowujące proces ze szczegółowymi informacjami jakie licencje i ile sztuk mamy aktualnie w menadżerze licencji.

niepowodzenie aktywacji solidworks

W tym przypadku wynik procesu aktywacji licencji zakończył się niepowodzeniem dla niektórych kluczy. Jest to spowodowane tym, że jeden z kluczy wprowadzony do menadżera jest już aktywny na innym moim komputerze.

Podsumowanie

SolidNetWork License Manager to narzędzie, które pozwoli nam bardzo ułatwić pracę w SOLIDWORKS oraz PDM. Oprócz  tego oszczędzamy czas i pieniądze – jest to szczególnie widoczne w przypadku średnich i dużych środowisk, gdzie często występuje nierównomierne obciążeniem stanowisk pracy. Dodatkowo w przypadku licencji „pływających” nie ma potrzeby ręcznego przenoszenia licencji między komputerami co może się wiązać z „zagubieniem” klucza licencji.

Podziel się: