Cechy nadrzędne modułów TURBO HSR i HSM
- Szybsze przeliczanie dzięki pamięci podręcznej (cache)
- 64-bitowy algorytm obliczeń co umożliwia wykorzystanie wielordzeniowości
- Prędkość obliczeń rośnie wraz z ilością posiadanych rdzeni na stacji roboczej
- Obróbka turbo HSR umożliwia wybranie różnych naddatków dla konkretnych powierzchni obróbczych, ta opcja jest szczególnie przydatna przy frezowaniu form
- Dwojakie podejście do obróbek resztek, albo będą określone jako rzeczywiste resztki po obróbce albo resztki które pozostawiło poprzednie narzędzie
- Odpowiednie dopasowanie łuków na ścieżkach szybkich co eliminuje szarpnięcia przy dojazdach
- Możliwość definiowania innych półfabrykatów dla każdej operacji obróbczej – to rozwiązanie minimalizuje ruchy jałowe
- Dopasowanie posuwu do kierunku obróbki – wraz ze zmianą grubości obróbki (parametr ae) jest dostosowany posuw roboczy
- Wskazanie automatycznej hierarchii wejść (helisa, linia, zigzag, profil) narzędzia w dany obszar obróbczy
- Zróżnicowanie kroku w dół po przez stopniowe poziomy obróbcze w osi Z
- Łączenie przejść w na małe i duże ruchy w obróbce turbo HSM (pokrewne z obróbką HSS)
- Na wskazanym obszarze możemy zoptymalizować procentowy posuw wewnętrzny i zewnętrzny
- Optymalny kąt obróbki dla HSM turbo liniowa oraz automatyczne zagęszczenie ścieżek tam gdzie są rozciągnięte
- Możliwość użycia stałego kroku niezależnie od kształtu ściany
W obróbce zgrubnej HSR resztki w zakładce przejścia -> Edycja przejść dotychczas nie była możliwa ingerencja w zakres obszaru objętego przez resztki. Narzędzie wybierało tylko pozostałości po promieniach i innych miejscach, gdzie poprzednie narzędzie się nie zmieściło. Teraz po przejściu w zakładkę edycja przejść, możemy zmienić wartość parametru łączenie łuków (Join gaps of) tak by tą samą tolerancją (pozostawionym naddatkiem) resztek, obrobić również przestrzeń pośrednią między narożnikami.
Kolejną opcją jest możliwość zmiany parametru przedłużenia przejścia (pass extension).
Opcja ta wydłuża nam przyległe przejścia obróbcze w narożnikach, zmieniając tym samym interakcję w ścieżkach roboczych i ruchach szybkich. Opcja ta umożliwia wydłużenie przez użytkownika ścieżki narzędzia.
Turbo HSR – Nowe granice 3D
Turbo HSR oferuje teraz automatyczne definiowanie granic w oparciu o takie elementy jak:
- Sylwetka części (part silhouette)
Po aktywacji tej opcji narzędzie będzie uwzględniało swoje granice obróbki dokładnie na krawędzi powierzchni obrabianej. Obrabiany obszar jest ograniczony do linii środkowej narzędzia, która dokładnie podąża za rzeczywistym cieniem części.
- Końcowa wysokość części (part end height)
W metodzie wysokości końca części, kontur 2D jest określany przez cień części na płaszczyźnie obróbki przesuniętej na zewnątrz o promień narzędzia.
- Kontakt z narzędziem (tool contact)
W metodzie kontaktu narzędzia obszar graniczny jest określany przez punkt kontaktu narzędzia. W przypadku stromych ścian obrysem jest dokładna końcówka narzędzia. W płytkich obszarach narzędzie sięga nieco poza końcówką narzędzia, aby obrobić całą powierzchnię.
Turbo HSM
Przez tworzenie hybryd obróbczych możemy w szybki sposób dostosować ścieżki obróbcze do geometrii obrabianej powierzchni. Turbo HSM oferuje teraz dwie strategie hybrydowe:
- Strategia stały Z + obróbka liniowa
Posiada zarówno możliwość zmiany wartości kroku w bok i kroku w dół jak i zmiany wartości kąta w płaskich pochylonych obszarach i na powierzchniach zaokrąglonych 3D. Używana tam gdzie występuje sporo zróżnicowanych przejść kątowych w ścieżkach na powierzchni obrabianej.
- Strategia stały Z + obróbka stały krok w bok
Charakteryzuje się obróbką o stały odstępie do danego sektora obróbczego, podobnie jak poprzedniej strategii, używa kroku w bok i kroku w dół oraz konta w płaskich pochylonych obszarach.
Redukcja bloków HSM Turbo
W zakładce przejścia -> rozmieszczenie punktów mamy możliwość znacznej redukcji kroków obróbczych przy jednoczesnym zachowaniu jakości obrabianej powierzchni. Wystarczy że zaznaczymy chcekbox jako włączony i obliczymy jeszcze raz naszą obróbkę i zobaczymy znacznie mniejszą ilość kroków co przekłada się na czas obliczenia operacji i czas finalny pracy maszyny.
W kolejnych artykułach przedstawię Państwu nowości w modułach wieloosiowych, rozbudowany symulator SolidCAM oraz istotną przebudowę tabeli narzędzi. Tymczasem zapraszam do obejrzenia filmu z nowości SOLIDCAM 2021.