Strona głównaALPHACAMObróbka kieszeni otwartych w Alphacam

Obróbka kieszeni otwartych w Alphacam

Obróbka kieszeni otwartych w Alphacam

Na pewno nie raz zdarzyło Ci się obrabiać otwarte kieszenie – gdzie narzędzie może wyjść za zakres granicy przedmiotu obrabianego. I pewnie zastanawiałeś się jak najszybciej rozwiązać ten problem.

Dzisiaj pokażę szybkie i bezproblemowe wyjście z takiej sytuacji.

otwarte kieszenie

Mamy zrobioną  obróbkę kieszeni, która wygląda słabo. Nie na taki efekt liczyliśmy. Oczywiście program nie jest głupi (tylko sam się nie domyśli o co nam chodzi) i pilnuje aby narzędzie żadnym swoim punktem nie przekroczyło utworzonej granicy – o to właśnie chodzi w obróbce kieszeni, prawda? Ale jak zmusić program, aby jednak we wskazanych przez nas miejscach przekroczył granicę – to my tutaj myślimy i świadomie chcemy zezwolić na to, żeby narzędzie wyszło poza granice i pozbyło się tych brzydkich niedoróbek podczas jednej operacji – obróbki kieszeni.

Jak zwykle – rozwiązanie jest bardzo proste!

Należy skorzystać z opcji Zaznacz/Odznacz otwarte elementy znajdującej się na zakładce Technologia

Technologia

Po wybraniu tej funkcji w linii poleceń pojawi się komenda o wskazanie pierwszego elementu do zaznaczenia lub odznaczenia:

wskazanie pierwszego elementu

Jeżeli w naszej kieszeni tylko jedna krawędź jest ograniczeniem, które może przekroczyć narzędzie, klikamy lewym przyciskiem myszy (LPM) na tę krawędź. Następnie w linii poleceń pojawi się komenda o wskazanie ostatniego elementu do zaznaczenia lub odznaczenia:

wskazanie ostatniego elementu

I ponownie klikamy LPM na tą samą krawędź (bo tylko w tym miejscu chcemy otworzyć kieszeń.

kieszeń

Krawędzie otwarte zmieniły swój kolor na ciemny zielony.

I po zaktualizowaniu operacji i symulacji obróbki wszystko wygląda OK…

symulacja obróbki

…poza tą dużą kieszenią. Tutaj mógłbym klikać na każdą krawędź dwa razy, ale trochę tego klikania by było… Ale skoro Alphacam prosi o wskazanie pierwszej i  ostatniej  krawędzi do zaznaczenie lub odznaczenie, musi być ku temu powód.

I właśnie w przypadku, kiedy mamy więcej niż jedną otwartą krawędź, patrzymy w którą stronę zwrócona jest strzałka kierunku geometrii i wskazujemy pierwszą i ostatnią krawędź kieszeni, pomiędzy którym zawierają się wszystkie te, które mają być otwarte.

alphacam

Teraz krawędzie wskazane i te pomiędzy nimi stały się krawędziami otwartymi.

obróbka

I uzyskaliśmy to, co chcieliśmy uzyskać. Szybko, łatwo i bez problemów!

kieszenie

Pobierz ZA DARMO najnowszą wersję Alphacam i zrób to sam!
http://www.cns.pl/Pobierz-AlphaCAM.aspx

Podziel się: