Podczas pracy w SWOOD projekty zapisujemy najczęściej w folderach konkretnych klientów. Powoduje to, że mając do wykonania podobny mebel mamy problem z wykonaniem niezależnej kopii tego pliku. Jeżeli plik zapiszemy w bibliotece mamy dostępne narzędzie kopii pliku poprzez wybór go prawym przyciskiem myszy, a następnie opcji kopiuj. W oknie wybieramy lokalizację zapisu oraz nazwę docelową. W przypadku tego narzędzia program od razu wybiera odpowiednie komponenty do kopiowania (kopiowane są tylko elementy zmienne, czyli panele, profile, blachy itp., elementy okuć nie są kopiowane).
W przypadku elementów zapisanych poza biblioteką musimy wykorzystać narzędzie Pack & Go. Narzędzie to służy do wykonania kopii pliku poprzez przeniesienie wszystkich plików i aktualizację odniesień. Niestety w tym przypadku kopiowane są wszystkie pliki włączenie z okuciami, które nie powinny być przenoszone. Poniżej przedstawię sposób kopiowania mebla z użyciem Pack & Go.
Opcja Pack & Go dostępna jest z menu Plik>Pack & Go. W oknie które się pojawi uzyskujemy całą listę plików, które wchodzą w skład złożenia. Domyślnie wszystkie pliki będą zaznaczone do kopiowania. Powyżej listy plików możemy wybrać jakie elementy chcemy kopiować np. uwzględnić rysunki. Po kliknięciu w komórkę, w kolumnie zmiany nazwy możemy zmienić nazwę docelową każdego z plików oraz zmienić lokalizację zapisu. Zmianę nazwy czy też zmianę ścieżki zapisu możemy wykonać również globalnie dla wszystkich komponentów. W celu zmiany nazwy należy wybrać wybierz/zastąp. Dzięki tej opcji mamy możliwość wpisania wyrazu/znaków, które chcemy zastąpić oraz określić czym. Po wybraniu opcji zastąp wszystkie w oknie plików wszystkie pliki, które miały w nazwie K1 zostaną zastąpione nazwą K005. Dodatkowo zostaną one zaznaczone na zielono.
Po zmianie nazwy należy zaznaczyć wszystkie pliki, w których nazwa została zmieniona. Można to zrobić ręcznie jednak w przypadku dużej ilości plików może być to czasochłonne (np. w przypadku wykonywania kopii kuchni). Funkcja Pack & Go pozwala na wybór tylko komponentów znajdujących się w określonym folderze. W pierwszym kroku najlepiej skopiować ścieżkę, w której zapisane jest złożenie. Następnie w lewym górnym narożniku powyżej listy plików odznaczamy checkbox pozwalający na odznaczenie wyboru wszystkich komponentów.
Po odznaczeniu komponentów ponownie przechodzimy do opcji wybierz/zastąp, w której zmieniamy „zapisz pod nazwą” na „w folderze”. Skopiowaną uprzednio ścieżkę wklejamy do pola „co:”. Po określeniu ścieżki wystarczy zatwierdzić opcję przyciskiem „zaznacz wszystkie”. Program automatycznie zaznaczy wszystkie pliki znajdujące się w tym folderze. W przypadku oprogramowanie SWOOD pozwoli to na zaznaczenie wszystkich zmiennych komponentów tj. panele, blachy, szkło itp.
Pozostało nam określenie ścieżki zapisu. Poprzez wybranie opcji przeglądaj, a następnie folderu docelowego. W lokalizacji, w której chcemy zapisać plik należy stworzyć folder o takiej samej nazwie jak nowa nazwa złożenia. Następnie po zatwierdzeniu wyboru musimy zapisać główne złożenie wraz z rysunkiem (jeżeli jest) w folderze wyżej. W tym celu w kolumnie zapisz w folderze dla złożenia i rysunku klikamy dwukrotnie PPM, a następnie ze ścieżku usuwam nazwę folderu który dodałem czyli „\K005”. Taki zabieg pozwoli na zachowanie odpowiedniej struktury w bibliotece SWOOD.