Strona głównaSOLIDWORKSWykorzystaj operację “gniazdo” nie tylko do projektowania form

Wykorzystaj operację “gniazdo” nie tylko do projektowania form

Wykorzystaj operację gniazdo nie tylko do projektowania form

Wykorzystaj operację “gniazdo” nie tylko do projektowania form

Chcąc wykonać podstawowe elementy formy w SOLIDWORKS mamy kilka możliwości. Jedną z nich jest operacja „Gniazdo”. Narzędzie to jest proste w zastosowaniu, a do jego użycia potrzebujemy bryły, która będzie elementem odlewanym oraz objętości będącej formą.

Uwaga: Operacja ta nie działa w modelowaniu wieloobiektowym – wstawiając części do części będzie ona nieaktywna. Konieczne jest złożenie.

Poniżej przedstawiam złożenie zawierające komponenty składowe: stempel, matryca oraz odlewany element , które posłużą mi do zaprezentowania tej funkcji.

 

Funkcja gniazdo w SOLIDWORKS

 

W pierwszej kolejności po wstawieniu wszystkich komponentów „zanurzamy” nasz obiekt w formie nadając odpowiednie wiązania. Następnie należy przejść do edycji części w kontekście klikając PPM na dany komponent i wybrać „Edytuj część”.

 

Funkcja Gniazdo - edycja części w SOLIDWORKS

 

W trakcie edycji części mamy możliwość skorzystania z operacji „Gniazdo”. Aby jej użyć należy przejść kolejno: Wstaw (1) – Operacje (2) – Gniazdo (3).

 

Operacja Gniazdo w SOLIDWORKS - projektowanie formy

 

Komponentem projektu (1) jest odlewana bryła. Dodatkową możliwością, którą daje nam ta operacja jest możliwość skalowania odciśniętego kształtu (2), jeśli np. konieczne jest uwzględnienie skurczu materiału. Jest to wartość procentowa, podając wartość 5% model kuli pozostanie bez zmian natomiast odciśnięty w formie kształt będzie przyjmował wartość 105% wielkości pierwotnego modelu. Po akceptacji operacji wychodzimy z edycji komponentu.

 

Komponenty projektu - operacja gniazdo - SOLIDWORKS

 

Aby dokończyć formę należy czynność powtórzyć dla drugiej połówki. Otrzymujemy następujący efekt, który może posłużyć jako podstawa do dalszej pracy nad formą. Pamiętajmy o jednym fakcie – elementy formy korzystają z komponentu, który posłużył do wykonania operacji gniazda, co za tym idzie są od niego zależne. Dokonując w nim zmian, dokonujemy zmian w formie.

Operacja “Gniazdo” możemy wykorzystać również przy projektowaniu np. wypełnienia, obudowy, opakowania, matrycy.

Rezultat użycia operacji Gniazdo w SOLIDWORKS

 

Podziel się:

Ukończyłem Politechnikę Poznańską na wydziale Mechanika i Budowa Maszyn. Swoje doświadczenie w projektowaniu 3D zdobywałem modelując felgi samochodowe. Poza pracą pasjonuje się Formułą 1, lubię również aktywnie spędzać czas biegając i ćwicząc na siłowni.