Równoczesna obróbka dwiema głowicami w środowisku Alphacam
Jednym ze sposobów zwiększenia wydajności obróbki skrawaniem jest wykorzystanie obu głowic narzędziowych (jeżeli maszyna posiada) do synchronicznej pracy. Program ALPHACAM w module Lathe pozwala nam na przygotowanie tego typu obróbki.
Tworzenie zgrubnej obróbki równoczesnej przygotowuje się analogicznie jak zwykłą obróbkę toczenia wykorzystującą jedno narzędzie. W oknie operacji znajduje się 5 zakładek:
- Dane narzędzia dla głowicy górnej (nr narzędzia, prędkość obrotów, posuwy, itp.)
- Dane narzędzia dla głowicy dolnej
- Dojazd szybki górnej głowicy (najpierw w osi X potem Z, najpierw w osi Z potem X, bezpośrednio w kierunku obróbki, ręczne ustawienie dojazdu, ustawienie bezpiecznego Z, ustawienie odstępu promieniowego w osi X)
- Dojazd szybki dolnej głowicy
- Ogólne – czyli najważniejsza zakładka całej operacji, w której należy ustawić parametry obróbki (rys. 1)

Rys. 1. Zakładka „Ogólne” operacji równoczesnej obróbki zgrubnej
Przygotowanie wykańczającej obróbki równoczesnej jest również nieskomplikowane (rys.2).

Rys. 2. Zakładka „Ogólne” operacji równoczesnej obróbki wykańczającej
Dodatkową zakładką w tej operacji jest „AUTO-WEJŚCIE/WYJŚCIE”, gdzie możemy włączyć korekcję narzędzia i dostosować sobie ścieżkę wejścia i wyjścia narzędzia. (rys. 3).

Rys. 3. Zakładka „AUTO WEJŚCIE-WYJŚCIE” operacji równoczesnej obróbki wykańczającej
Dopiero po utworzeniu operacji można zauważyć większą różnicę w wyglądzie wygenerowanej ścieżki niż w toczeniu jedną głowicą, gdyż:
- Obróbki generują się z dwóch stron obrabianego detalu – co jest logiczne dla pracy głowicy górnej oraz dolnej
- Na ścieżce tworzą się punkty synchronizacji kanałów (S1, S2, itd.) – czyli miejsca synchronizacji głowic, w których jeden z kanałów czeka, aż drugi kanał dojedzie do adekwatnego punktu, by zacząć równoczesny przejazd w zaprogramowanym kierunku (rys. 4)
Zaletą programu jest możliwość manualnego wstawiania oraz usuwania punktów synchronizacji głowic w dowolnym miejscu na ścieżce narzędzia (rys. 5).

Rys. 4. Punkty synchronizacji kanałów

Rys. 5. Zakładka podwójnej głowicy
Jak w praktyce wygląda tworzenie równoczesnej obróbki w ALPHACAM? Przygotowałem specjalnie filmik – zachęcam do obejrzenia.