Strona głównaSOLIDWORKSSkładnia tego równania jest niepoprawna – błąd w równaniach SOLIDWORKS

Składnia tego równania jest niepoprawna – błąd w równaniach SOLIDWORKS

Równania solidworks - jak usunąc błąd równania?

Składnia tego równania jest niepoprawna – błąd w równaniach SOLIDWORKS

Jedna z ostatnich spraw zgłoszonych do nas przez naszego klienta dotyczyła problemu z ładowaniem konfiguracji śruby, którą sterowano przy użyciu tabeli konfiguracji.

Po konsekwentnym wykluczaniu kolejnych czynników mogących wpływać na nieprawidłowość wczytywania zmienianych parametrów udało się rozwiązać problem. W tym artykule, dowiesz się jak.

Zjawisko występowało tylko na kilku stanowiskach i dotyczyło części operacji pliku, do którego wszyscy użytkownicy mieli dostęp. Po zmianie konfiguracji tylko część parametrów wczytano prawidłowo:

Błąd w składni równania w SOLIDWORKS

Zmienne sterowane są przez tabelę, a powiązanie wymiarów możemy zlokalizować w Narzędzia > Równania

Błąd w składni równania w SOLIDWORKS

W tym miejscu zaobserwowano tytułowy błąd „Składnia tego równania jest niepoprawna”.

Błąd w składni równania w SOLIDWORKS

Występował przy próbie dodania nowej zmiennej globalnej (zmienna „a” o wartości równej 10) i dotyczył wyrażeń już zdefiniowanych w pliku (wszystkie pozycje w sekcji „Równania”).

Jeśli składnia wyrażenia jest prawidłowa, a mimo to pojawia się wcześniej wspomniany komunikat należy:

  1. Pobrać pliki instalacyjne
  2. Po pobraniu przejść do katalogu \SOLIDWORKS WERSJA\PreReqs\VBA
  3. Zainstalować poniższe składniki (plik vba71_1033 – dla wersji angielskiej):
    Błąd w składni równania w SOLIDWORKS
  4. W przypadku korzystania z innej wersji językowej wystarczy ustawić kursor na wybranym pliku dzięki czemu pojawi się stosowna informacja:
    Błąd w składni równania w SOLIDWORKS

Zastosowanie tych czynności spowodowało przywrócenie prawidłowego funkcjonowania programu:
Błąd w składni równania w SOLIDWORKS

UWAGA. Dodatkowymi składnikami, które mogą rozwiązać problem z równaniami to „VSTA” dostępne w katalogu \SOLIDWORKS WERSJA\PreReqs.

Kolejnym potencjalnym problemem w przypadku wczytywania parametrów z pliku Excela jest niewłaściwa wersja rocznikowa, która nie jest już wspierana dla posiadanego rocznika SOLIDWORKS. Wymagania pakietu Microsoft Excel i Word można sprawdzić na stronie: https://www.solidworks.com/support/system-requirements.

W samym Excelu problem może powodować nieprawidłowo ustawiony separator. Aby zmienić ustawienia separatora należy przejść do Plik > Opcje > Zaawansowane:

Błąd w składni równania w SOLIDWORKS

Zastosowanie powyższych kroków powinno rozwiązać problemy z równaniami i konfiguracjami powiązanych zewnętrznym plikiem.

Podziel się:

Ukończyłem Politechnikę Poznańską na wydziale Mechanika i Budowa Maszyn. Swoje doświadczenie w projektowaniu 3D zdobywałem na specjalizacji Inżynierii Wirtualnej Projektowania. Posiadam najwyższy stopień certyfikacji SOLIDWORKS CSWE - Certified SolidWorks Expert. Poza pracą pasjonuje się sportami motorowymi, w szczególności Formułą 1.