Strona głównaProduktySolidCAM – Zewnętrznie czy Wewnętrznie?

SolidCAM – Zewnętrznie czy Wewnętrznie?

WEWN_Open_CAM_part_lepszy

SolidCAM – Zewnętrznie czy Wewnętrznie?

Jedną z nowości SolidCAM 2013 jest możliwość zapisu projektu CAM wewnątrz pliku SOLIDWORKS. W poprzednich wersjach wszystkie dane CAM były przechowywane w odrębnym pliku SolidCAM. Czym różnią się te metody i która jest lepsza?

Po wybraniu funkcji utworzenia nowego projektu np. na Frezarkę, dostępne są 2 metody:

SolidCAM zapis wewnątrz/zewnątrz pliku SolidWorks

Metoda ZEWNĘTRZNIE tworzy nowy plik SolidCAM (PRT lub PRZ), w którym przechowuje wszystkie dane technologiczne. W tej metodzie, na samym początku geometria modelu SOLIDWORKS jest przekopiowana do projektu CAM i od tego momentu oryginalny model SOLIDWORKS nie jest już używany. Metoda ZEWNĘTRZNIE nie ingeruje w model SOLIDWORKS, zostawia go w stanie nienaruszonym. Nie oznacza to, że SolidCAM „zapomina” o pliku oryginalnym – jest bowiem funkcja asocjatywności, czyli powiązanie obróbki CAM z modelem CAD.  Działa to w ten sposób, że SolidCAM zapamiętuje ścieżkę do oryginalnego pliku SOLIDWORKS i stale obserwuje ten plik. Jeżeli plik SOLIDWORKS został zmieniony (a ściśle mówiąc: ponownie zapisany) to projekt CAM pozwala na zaktualizowanie modelu CAD i zaktualizowanie ścieżek narzędzi. Asocjatywność zadziała także w przypadku, kiedy plik zostanie podmieniony, np. kiedy nowsza wersja pliku została przysłana mailem od kontrahenta i zapisana w tym samym miejscu.

Metoda WEWNĘTRZNIE wszystkie dane technologiczne dopisuje do oryginalnego pliku modelu SOLIDWORKS. Oczywistą zaletą tej metody jest porządek i wygoda pracy, kiedy zarówno dane CAD jaki i CAM znajdują w jednym pliku. Kolejną cechą tej metody jest możliwość dodania kilku niezależnych projektów CAM do jednego pliku SOLIDWORKS. Jest to szczególnie przydatne, jeżeli cześć jest obrabiana na kilku obrabiarkach, np. wycinana drutem WDEM a następnie frezowana:

SolidCAM i zapis wewnątrz pliku oprogramowania SolidWorks

Powyższe 2 cechy można traktować jako zalety metody wewnętrznej w porównaniu do zewnętrznej. Jest także jedno ograniczenie – w funkcji asocjatywności nie ma możliwości „podmienienia” pliku SOLIDWORKS. Wynika to z tego, że plik SOLIDWORKS zawiera dane SolidCAM, więc w momencie nadpisania go  innym plikiem, technologia CAM znika wraz z poprzednia wersją pliku SOLIDWORKS. 

SolidCAM i zapis zewnątrz pliku oprogramowania SolidWorks

Którą metodę wybrać?

Każdy musi odpowiedzieć sobie sam ta to pytanie, biorąc pod uwagę organizację swojej pracy. W pierwszej kolejności trzeba uwzględnić, czy użytkownik dostaje pliki SOLIDWORKS od kogoś innego i czy zdarza się, że przychodzą nowsze wersje tego samego projektu. Jeśli tak jest, to tylko metoda ZEWNĘTRZNIE umożliwi korzystanie z asocjatywności. Natomiast jeżeli użytkownik samodzielnie wprowadza wszelkie zmiany do części SOLIDWORKS to wtedy nadal ma do wyboru obydwie metody tworzenia części-CAM. Wówczas, lepsza będzie metoda WEWNĘTRZNIE, ponieważ oferuje więcej możliwości: tworzenie kilku projektów CAM w jednym pliku.

Podziel się:

Specjalista techniczny ds. CAM. Znajomość: AlphaCAM, SolidCAM, HSMWorks.