Strona głównaSolidCAMSolidCAM 2022: Nowe opcje i funkcjonalności

SolidCAM 2022: Nowe opcje i funkcjonalności

SolidCAM 2022: Nowe opcje i funkcjonalności

W najbliższym czasie czeka nas nowa wersja SolidCAM, mianowicie SolidCAM2022. W tym artykule chciałbym Wam pokazać nowe funkcjonalności oraz część nowych opcji, które zostały dodane do najnowszej wersji.

Asocjatywny układ współrzędnych

Na początku chciałbym przypomnieć, że w poprzednich wersjach SolidCAM układ współrzędnych nie był asocjatywny – w przypadku gdy zmieniono model referencyjny lub przesunięto położenie układu współrzędnych niezbędne było jego przedefiniowanie. Tak samo było w przypadku, gdy chcieliśmy zmienić lokalizacje naszego układu współrzędnych – musieliśmy zacząć definiować go od początku.

SolidCAM - asocjatywny układ współrzędnych

Z Asocjatywnym układem współrzędnych w SolidCAM2022 mamy możliwość edycji poziomów lub lokalizacji naszego układu współrzędnych bez konieczności tworzenia go od początku.

SolidCAM - asocjatywny układ współrzędnych

Do wyboru mamy nową opcję w sekcji Opcje bazy – Zaznacz asocjatywną ścianę.

SolidCAM - zaznacz asocjatywną ścianę

Nowością są trzy nowe możliwości w sekcji Umieść początek bazy w:

  • Automatyczna lokalizacja
  • Automatyczna lokalizacja – góra
  • Automatyczna lokalizacja – dół

SolidCAM - nowe opcje

Używając wyżej wymienionych opcji, wybieramy ścianę względem której nasz wektor kierunkowy osi “Z” będzie prostopadły. Początek układu współrzędnych zostanie umieszczony w najbliższym punkcie na automatycznie utworzonej kostce względem geometrii docelowej – czyli naszego modelu 3D.

SolidCAM - automatyczna lokalizacja góra

Analogicznie przy wyborze opcji – automatyczna lokalizacja – dół, układ współrzędnych będzie znajdował się na spodzie naszego modelu 3D.

SolidCAM - automatyczna lokalizacja dół

Wybranie cylindrycznej powierzchni za pomocą „Automatycznych lokalizacji” spowoduje umieszczenie początku układu współrzędnych w osi wskazanego cylindra.

SolidCAM - baza w osi powierzchni cylindrycznej

Definiowanie poziomów

Dzięki asocjatywnemu układowi współrzędnych w SolidCAM2022, wszystkie poziomy są asocjatywne i posiadają pola delty.

SolidCAM - pola delty

Jednym z przykładów wykorzystania pól delty jest możliwość definicji Poziomu Bezpiecznego po przez wybranie górnej części elementu, którym mocujemy detal, w naszym przykładzie są to dwie łapy dociskowe. W polu delty możemy dodać wartość odległości jaką chcemy uzyskać nad naszymi elementami mocującymi.

SolidCAM - wykorzystanie pola delty

Menadżer Baz

W SolidCAM2022 w zakładce Menadżer Baz widzimy wszystkie elementy, które są asocjatywne. Możemy je w dowolnej chwili edytować w tym również poziomy delty.

Dla przykładu możemy wybrać Poziom Bezpieczny, który zostanie podświetlony na właściwej ścianie wraz z wartością delty. W naszym przykładzie Poziom Bezpieczny określa górna powierzchnia łapy mocującej.

SolidCAM - manadżer bazy

Menadżer bazy jest asocjatywny również z naszym modelem 3D, wszystkie zmiany jakie wprowadzimy na modelu, będą uwzględnione również w SolidCAM.

Weźmy przykład naszych łap mocujących – zmienimy odległość wyciągnięcia naszej bryły o 10mm.

SolidCAM - zmieniona łapa mocująca

SolidCAM - synchronizacja części CAM

Dzięki asocjatywności układu współrzędnych w SolidCAM2022, zmiany zostały automatycznie zaimplementowane w Menadżerze Baz. Zwróćmy uwagę na zmianę wartości Poziomu Bezpiecznego. Odległość zwiększyła się o dokładnie o 10mm, warto zauważyć poziom delty nie ulega zmianie.

SolidCAM - automatyczna zmiana poziomu bezpiecznego

Edycja układu współrzędnych

W SolidCAM2022 używając opcji bazy „wybierz asocjatywne ściany” podczas edycji układu współrzędnych nie musimy przebudowywać go od podstaw jak to miało miejsce w poprzednich wersjach.

SolidCAM - wersja 2022

SolidCAM - wersja 2021

Współdzielenie pozycji między układami współrzędnych

Teraz dzięki nowemu stylowi definicji pozycji w Menadżerze baz możemy dzielić Pozycję między różnymi bazami MAC. Możemy bardzo łatwo również zmienić MAC danej operacji bez konieczności ponownego definiowania geometrii.

SolidCAM - nowy menadżer bez

Nasze okna dla danych Pozycji oraz MAC są podzielone, dzięki temu, gdy stworzymy jakąkolwiek nową Pozycję nie jest ona zależna od MAC, analogicznie będzie, gdy stworzymy nową bazę MAC – nie będzie zależna od Pozycji.

Zmiana Mac dla operacji

W SolidCAM2022 wystarczy skopiować daną operację i wkleić do innego MAC – otrzymamy tą samą operację i pozycję, ale w innym MAC.

SolidCAM - zmiana Mac dla operacji

Elastyczna struktura drzewa CAM

Wprowadzenie nowej struktury drzewa CAM ma pomóc użytkownikowi zobaczyć zależności oraz relacje między MAC a Pozycją. Dzięki temu można swobodnie przeciągać operacje między naszymi bazami MAC w drzewie CAM, jak również dodawać bardziej zaawansowane funkcje.

SolidCAM - elastyczne drzewo CAM

Definicja układu współrzędnych w określonej operacji

Gdy używamy trybu Współdzielona Pozycja, w zakładce gdzie definiujemy układ współrzędnych dla wybranej operacji możemy wskazać tylko Pozycję – zapewnia to bardziej elastyczną definicję układu współrzędnych.

SolidCAM - wskazanie bazy w operacji

Jak korzystać z funkcji „Współdzielona Pozycja” w SolidCAM2022?

Otóż jest to bardzo proste, ponieważ nie ma potrzeby specjalnej obsługi funkcji współdzielonej pozycji w postprocesorze, czyli możemy ją uruchomić samodzielnie.

  1. Funkcje można aktywować w ustawieniach CAM.
  2. SolidCAM - ustawienia CAM

  3. Po tym możemy aktywować tę funkcje w VMID.

SolidCAM - włączenie funkcji w VMID

Trzeba pamiętać, że część CAM otwarta w trybie „Współdzielona Pozycja” zostanie przekonwertowana tak by była kompatybilna z tym trybem . Warto upewnić się, że stworzyliśmy kopię zapasową dla naszej części CAM, ponieważ zmiany są nieodwracalne!

Podziel się:

Specjalista d/s CAM w DPS-Software, swoje doświadczenie związane z obróbką skrawaniem zbierałem pracując na różnorodnych halach produkcyjnych przy maszynach sterowanych numerycznie. Czas wolny najchętniej poświęcam na uprawianie sportu.