We współczesnym świecie firmy projektujące, używają różnego oprogramowania CAD. Jednak, aby współpraca miedzy nimi była możliwa, stworzone zostały uniwersalne formaty wymiany danych projektowych. Jednym z takich formatów są pliki STL.
Plik ten składa się wyłącznie z trójkątnych kształtów, a bity i bajty nie tworzą rzeczywistej bryły o objętości, jak pliki SOLIDWORKS. W przeszłości utrudniało to edycję plików STL, w wersji SOLIDWORKS 2023 jest to znacznie łatwiejsze. Tradycyjne funkcje SOLIDWORKS, do których jesteśmy przyzwyczajeni, można z łatwością dodać do większości geometrii plików STL.
Otwierając jakikolwiek plik z formatu uniwersalnego (STEP, PARASOLID, STL itd.) należy pamiętać o ważnej zasadzie. Po wyborze pliku w oknie dialogowym, należy wybrać przycisk Opcje. Zostaną wówczas otwarte opcje systemowe dla tego typu plików.
Jeśli chcemy mieć możliwość modyfikacji pliku i zapewnić jego dobrą wydajność, najlepszą opcja jest zaimportowanie go jako Obiekt graficzny. Jest to jednak najbardziej czasochłonny tryb, dlatego jeśli chcemy tylko otworzyć plik do podglądu, bez edycji, wówczas najszybszą opcją jest Obiekt graficzny.
Po otwarciu pliku możemy zobaczyć, że w drzewie funkcji znajduje się symbol importowanej bryły. Jeśli pojawią się również obiekty powierzchniowe, oznacza to, że podczas otwierania pojawił się problem i powierzchnie stały się domyślnym typem obiektu. Obiekty powierzchniowe są również edytowalne, jednak wymagają one innych narzędzi niż obiekty bryłowe.
Gdy zmienimy sposób wyświetlania modelu na Cieniowany z krawędziami, wówczas zauważymy trójkątną strukturę oryginalnego pliku.
Gdy nasz zaimportowany plik jest obiektem bryłowym, wówczas można skorzystać z tradycyjnych komend SOLIDWORKS. Należy jednak zwrócić uwagę, że krawędzie importowanych trójkątów mogą utrudniać dodawanie niektórych elementów, ze względu na załamane krawędzie na powierzchniach kulistych czy też cylindrycznych.
Jeśli chciałbym teraz powiększyć np. ścięcie kuli, rysuję szkic i komendą Wyciągnięcie wycięcia wykonuję zadaną operację.
Gotowy model można łatwo zapisać jako nowy plik STL do wykorzystania w drukarce 3D. W oknie dialogowym Zapisz jako z listy rozwijalnej STL, jako wyjściowy typ pliku.
Po wyborze Opcje, możemy dostosować suwaki do ilości trójkątów w zapisywanym obiekcie. Ruch suwaka w prawo spowoduje, że rozmiar eksportowanego pliku zwiększy się, ale krawędzie okrągłe będą miały bardziej zaokrąglony wygląd.
Gotowy, zmodyfikowany plik możemy wstawić do złożenia.