Strona głównaSOLIDWORKS ElectricalSOLIDWORKS Electrical – jak odpowiednio połączyć aparaty

SOLIDWORKS Electrical – jak odpowiednio połączyć aparaty

solidworks

SOLIDWORKS Electrical – jak odpowiednio połączyć aparaty

W dzisiejszym artykule postaram się państwu przybliżyć w jaki sposób poprawnie skonfigurować połączenie pomiędzy aparatami w oprogramowaniu SOLIDWORKS Electrical. electrical

Po wykonaniu schematu mamy możliwość wygenerowania etykiem montażowych danych elementów. Możemy wtedy spostrzec, że przewody nie są podłączone dokładnie tak jakbyśmy sobie tego życzyli. SOLIDWORKS Electrical automatycznie dodaje wiązania pomiędzy aparatami. W momencie gdy na jednej linii pojawia się ich więcej, program losowo łączy je ze sobą.

Kolejność układania przewodów
By je zmienić użyjemy narzędzia Kolejność układania przewodów w zakładce Projekt.

Zmianie uległy lokalizacje źródeł przewodów – zależało nam aby wychodziły z zabezpieczenia F2.
Dzięki referencji krzyżowej nie musimy powtórnie konfigurować elementów i połączeń pomiędzy nimi. Dlatego możemy ustalić połączenia również z karty schematu uproszczonego.

Na filmie przedstawiłem kilka narzędzi, między innymi Menadżer kabli. Ma on kilka przydatnych funkcji, jak na przykład duplikacja kabla, jego zastąpienie oraz przypisanie do konkretnej trasy. Podobnie jak w przypadku aparatów, mamy także dostęp do obszernej biblioteki część producenta.

Menadżer kabli

Tym co wyróżnia schemat uproszczony od zasadniczego jest okno Szczegóły układania kabli. W jednym miejscu ustawimy tu aparaty, kabel oraz połączenia do zacisków.

Szczegóły układania kabli

W przypadku gdy chcemy zmienić połączenia przewodów na listwie zaciskowej powinniśmy odnaleźć Menadżer listew zaciskowych w zakładce Projekt. Po wejściu w konkretny terminal będziemy mieli podgląd wszystkich kabli do niej podłączonych. Przy pomocy tego menadżera zmienimy między innymi kolejność zacisków czy miejsce podłączenia przewodu.

Menadżer listew zaciskowych

Tak jak w przypadku etykiet montażowych możemy i tu automatycznie wygenerować rysunek. Jest on domyślnie tworzony w standardzie ISO, jednak istnieje możliwość zmiany formatu na DIN.

Electrical

Jesteśmy także w stanie zmienić styl wyświetlania każdego z elementów rysunku. W oknie Konfiguracja rysunku listwy zaciskowej dostępnej w zakładce Projekt.

Projekt

SOLIDWORKS Electrical dzięki swoim narzędziom pomaga w bardzo dokładny sposób skonfigurować połączenia pomiędzy aparatami. Jest to potężne narzędzie które w znaczy sposób ułatwi nam pracę przy projekcie.

Podziel się: