Strona głównaSOLIDWORKSSOLIDWORKS: Modelowanie rakiety do tenisa – część 4

SOLIDWORKS: Modelowanie rakiety do tenisa – część 4

SOLIDWORKS: Modelowanie rakiety do tenisa – część 4

W ostatniej części cyklu o modelowaniu rakiety do tenisa poruszę temat edycji rączki rakiety. Dodam na niej rowek, który będzie wyglądał jak krawędź owijki oraz podpis na spodniej ścianie. Zacznę od rowka. Jeżeli jeszcze nie przeczytałeś, sprawdź również poprzednie części artykułu:

 

Owijka

Na początek przygotuję sobie model i skrócę nieco ramę rakiety. Z zakładki Edycja bezpośrednia używam operacji Przenieś ścianę i z opcją Odsunięcie, skracam ramę rakiety o 10 mm. Dobrze jest na chwilę ukryć bryłę rączki, żeby rama była lepiej widoczna.

Skrócenie ramy rakiety

Włączam wyświetlanie rączki. Na płaszczyźnie przedniej rysuję linię pionową, która będzie się zaczynała poniżej rączki i będzie od niej wyższa. Na płaszczyźnie prawej rysuję poziomą linię, która będzie zaczepiona za dolny punkt pionowej linii i będzie wychodziła poza szerokość rakiety. Następnie używam operacji Powierzchnia wyciągnięta po ścieżce, gdzie ustawiam skręcenie ścieżki o 8 obrotów.

Powierzchnia skręcona - wstępna owijka

Dzięki temu mam ścianę spiralną, która przenika przez rączkę. Kolejny krok, to wyznaczenie ścieżki z przecięcia ścian modelu powierzchniowego i bryłowego. Tak utworzona ścieżka ma pewne wady. To znaczy na górze i na dole pojawiają się dodatkowe krzywe, która trzeba skasować. Na dole ścieżki trzeba dorysować linie styczną do ścieżki, która będzie wychodziła poza bryłę rączki. Połączenie na płaskiej ścianie rączki jest robione przez krzywą przypominającą sinusoidę, trzeba ją wyprostować, wstawiając w to miejsce splajn styczny do końców, ale ze zmodyfikowanym wpływem krzywych przy pomocy uchwytów.

Owijka - splajn

Po tak przygotowanej ścieżce robię Wycięcie przez wyciagnięcie po ścieżce z profilem kołowym o średnicy Ø0.5 mm. Dodatkowo zaznaczam opcję Wyrównaj do końcowych ścian, a w rubryce Zakres operacji wybieram tylko bryłę rączki. Górną krawędź rączki i krawędzie powstałego rowka zaokrąglam z promieniem R0.1 mm.

Ukończona owijka

Logo na rączce

Na koniec dodam podpis/logo na spodzie rączki rakiety (w tym miejscu często jest logo producenta). Wstawiam szkic na spodniej ścianie rączki, na którym umieszczam tekst odpowiedniej wielkości. Po wyjściu ze szkicu używam operacji Wyciągnięcia wycięcia na głębokość 2 mm. W operacji tej również zaznaczam, że wycięcie ma być tylko na bryle rączki.

Wycięte logo na rączce

A tak prezentuje się gotowy model i kilka jego renderów.

Gotowa rakieta - render
 

Gotowa rakieta - render
 

Gotowa rakieta - render

Podziel się:

Specjalista CAD, pracuję jako trener CAD od 2012 roku. Często zastanawiam się jak dana rzecz jest produkowana i w jaki sposób bym ją zaprojektował. Lubię wyzwania i stale poszerzam swoją wiedzę.