Strona głównaSOLIDWORKSSOLIDWORKS PDF – Eksportowanie plików

SOLIDWORKS PDF – Eksportowanie plików

DPSTODAY solidworks pdf eksportowanie plików

SOLIDWORKS PDF – Eksportowanie plików

Kto z nas nie wykorzystuje formatu PDF podczas prezentacji, przenoszenia i drukowania dokumentacji tekstowej, graficznej oraz technicznej? Portable Document Format stał się tak popularnym typem plików, że od 2008 roku zgodnie z uchwałą Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej uznano go za obowiązujący standard ISO 32000-1:2008. Za stosowaniem tego rozszerzenia stoi jeszcze jedna zaleta… jest całkowicie darmowe, a co za tym idzie dozwolone w komercyjnych zastosowaniach.

SOLIDWORKS PDF

Oprogramowanie SOLIDWORKS umożliwia eksport dokumentów części, złożeń i rysunków jako pliki Adobe® Portable Document Format (PDF). Jak zapewne wszyscy wiecie eksport plików wykonujemy poprzez następujące kroki:

 Klikamy Plik > Zapisz jako

 W oknie dialogowym po zadaniu nazwy dokumentu wybieramy Adobe Portable Document Format (*.pdf) w Zapisz jako typ

 Zapisujemy plik

solidworks pdf eksport

Proste? Jasne! Jednak czy spojrzeliście kiedykolwiek na możliwość edycji właściwości pliku PDF w zakładce Opcje? Dostęp do niej uzyskamy również poprzez przejście do funkcji programu Opcje > Opcje systemu > Eksport > PDF.

solidworks eksport opcje systemu

Zatrzymajmy się i wyjaśnijmy właściwości, które możemy modyfikować.

Eksportuj PDF w kolorze – Wskażmy czy chcemy zapisać PDF w kolorze czy w czerni i bieli.

Osadź czcionki – Czcionki są zdefiniowane tak samo jak w oryginalnym dokumencie. Opcja ta zwiększa rozmiar pliku.

Wysoka jakość linii – Opcja dostępna tylko dla rysunków. Linie wektorowe są rysowane z podwójną dokładnością dla uzyskania najlepszej jakości. Zwiększa rozmiar pliku oraz wydłuża czas zapisywania pliku.

DPI (punkty na cal) geometrii cieniowanej/pochylenia – Właściwość kontroluje ustawienia punktów na cal. Zwiększona wartość poprawia jakość, zwiększając jednocześnie rozmiar pliku oraz wydłużając czas zapisywania pliku. 

Ostrzejsze punkty DPI w OLE – Możliwość zindywidualizowania powyższej właściwości dla importowanych obiektów PDF do rysunku.

Cieniowane krawędzie w wysokiej jakości – Krawędzie cieniowanych widoków są rysowane za pomocą wektorów zamiast rastrów. Wydłuża czas zapisywania pliku.

Drukuj nagłówek/stopkę – Używa nagłówka i stopki określonych w Plik, Drukuj, Nagłówek/stopka.

Użyj określonych grubości linii drukarki (Plik, Drukuj, Grubości linii) – Kiedy opcja ta jest odznaczona, użyte są domyślne grubości linii drukarki.

Uwzględnij warstwy pomijane przy wydruku – Uwzględnia warstwy, które są ustawione jako nie do druku podczas zapisywania rysunku jako PDF.

Uwzględnij zakładki – Uwzględnia zakładki podczas zapisywania rysunku jako PDF.

W celu zapewnienia lepsze jakości dokumentacji warto zapoznać się i skorzystać  z dostępnych możliwości. Warto zaznaczyć, że eksport do plików PDF można zautomatyzować, a więcej na ten temat dowiecie w artykule Harmonogram zadań – Szybki eksport plików do pdf.

Niesforny PDF

Pliki PDF możemy nie tylko eksportować, ale także importować, w szczególności podczas przygotowywania dokumentacji dwuwymiarowej, m.in. w celu odtworzenia formatu arkusza. Służy do tego polecenie Wstaw > Obiekt…, dzięki któremu możemy utworzyć nowy, bądź wskazać istniejący obiekt graficzny i zaimportować go do arkusza.

pdf solidworks wstaw obiekt

Po wybraniu i potwierdzeniu importu obiektu oprogramowanie umieszcza obraz w polu arkusza. Jego pozycję oraz rozmiary możemy dowolnie modyfikować, dodatkowo klikając prawym przyciskiem myszy na obiekt możemy wskazać polecenie Przesuń pod spód – na pierwszym planie znajdzie się wtedy dotychczasowy format arkusza i wszystkie dostępne widoki.

solidworks pdf dokumentacja format arkusza

Niestety nie zawsze import dokumentu PDF kończy się powyższym efektem. W wielu przypadkach spotykamy się z następującym zachowaniem obrazu.

dokumentacja solidworks pdf błąd złe wyświetlanie

Pomimo zadania ramce graficznej wymaganych rozmiarów, dokument PDF nie wyświetla się w całości, a podczas oddalania i przybliżania widoku arkusza dochodzi do powiększania bądź pomniejszania podglądu PDF. Jak temu zaradzić? Jaka jest geneza błędu?

Jak się okazuje źródło znajduje się po za oprogramowaniem SOLIDWORKS, a dokładnie wewnątrz ustawień programu Acrobat Reader. W celu rozwiązania problemu należy podjąć następujące kroki:

 Uruchamiamy program Acrobat Reader.

 Przechodzimy do menu Edycja>Preferencje…

 W oknie Preferencji wybieramy pozycje Zabezpieczenia (rozszerzone).

 W polu Zabezpieczenia piaskownicy odznaczamy opcję: Podczas uruchamiania włącz tryb chroniony.

 Wyłączamy Acrobat Reader, uruchamiamy ponownie oprogramowanie SOLIDWORKS (w niektórych przypadkach wymagane jest ponowne uruchomienie systemu).

 Ponownie wstawiamy obiekt do arkusza.

opcje systemu solidworks pdf eksport problem

Problem został rozwiązany, dokument PDF możemy teraz dowolnie wyświetlać i modyfikować w przestrzeni dokumentacji technicznej.

Oprogramowanie SOLIDWORKS pozwala na swobodny eksport, a także import dokumentacji w formacie PDF, dzięki tym zabiegom ułatwiamy przenoszenie i odczyt danych w obrębie użytkowników, którzy nie posiadają tego samego typu oprogramowania. Import w szczególności pozwala odtworzyć rysunki i formaty arkusza, których nie posiadamy w formie elektronicznej.

Podziel się:

Specjalista techniczny SOLIDWORKS. Student inżynierii biomedycznej na Politechnice Poznańskiej. Interesuje się budową i eksploatacją urządzeń medycznych, protetyką, a także drukiem 3D. W wolnych chwilach majsterkuje w warsztacie, tańczy i gra na skrzypcach.