Strona głównaBez kategoriiSOLIDWORKS vs WYŚWIETLACZ 4K – ustawienia dot. skalowania interfejsu

SOLIDWORKS vs WYŚWIETLACZ 4K – ustawienia dot. skalowania interfejsu

SOLIDWORKS vs WYŚWIETLACZ 4K – ustawienia dot. skalowania interfejsu

Właśnie Twoje stanowisko pracy zostało ulepszone o nowy wyświetlacz , który jest w stanie odtwarzać obraz w rozdzielczości 4K. Po podłączeniu i wstępnym skonfigurowaniu uruchamiasz SOLIDWORKS i masz wrażenie, że widzisz podwójnie lub potrójnie? A może zastanawiasz, się czy z Twoim wzrokiem jest wszystko w porządku, ponieważ od teraz drzewo operacji stało się uciążliwe do odczytania? Najprawdopodobniej jedyne na co cierpisz, to niewłaściwa obsługa ustawień skalowania DPI. W tym artykule dowiesz się, jak możesz się z tego wyleczyć.

Przykład duplikowania się pola roboczego na ekranie 4K
Przykład złego skalowania interfejsu użytkownika na ekranie 4K

WYWIAD – co się tak naprawdę dzieje?

Jeśli korzystasz z systemu Windows 8, 10 lub 11 w połączeniu z zewnętrznym wyświetlaczem 4K, system operacyjny spróbuje automatycznie wybrać odpowiednie ustawienie skalowania dla danego wyświetlacza. Często użytkownicy decydują się samemu dostosować te ustawienia, aby pasowały do pożądanego układu użytkownika lub aby niektóre elementy interfejsu były mniejsze lub większe. Jeśli chcemy np. powiększyć te elementy, ustawienia skalowanie DPI jest dostępne globalnie w systemie operacyjnym (Windows 10/11: Ustawienia -> System -> Wyświetlacz -> Skala i układ).

W niektórych aplikacjach, które nie działają w pełnej zgodności z globalnymi ustawieniami skalowania, mogą występować błędy w wyświetlaniu. Może to prowadzić m.in. do rozmycia tekstu lub innych nieprzewidzianych zachowań. W zależności od zastosowanej karty graficznej i jej sterownika, SOLIDWORKS może być jedną z aplikacji, które będą mieć problemy z rozpoznawaniem globalnego skalowania DPI. Aby rozwiązać ten problem, wykonaj poniższe czynności.

ZALECENIA – recepta

KROK 1: Korzystając z eksploratora plików przejdź do lokalizacji instalacji SOLIDWORKS oraz znajdź plik SLDWORKS.exe:

Domyślnie: C:\Program Files\SOLIDWORKS 20XX\SOLIDWORKS (20XX oznacza wersję) lub C:\Program Files\SOLIDWORKS Corp\SOLIDWORKS.

KROK 2: Kliknij prawym przyciskiem myszy na SLDWORKS.exe i przejdź do Właściwości.

KROK 3: Przejdź do karty Zgodność i kliknij przycisk Zmień ustawienia dla wszystkich użytkowników u dołu okna dialogowego.

KROK 4: W nowo otwartym oknie kliknij Zmień ustawienia wysokiej rozdzielczości DPI, a następnie zaznacz pole wyboru Zastąp zachowanie skalowania wysokiej rozdzielczości DPI. Upewnij się, że w poniższym menu rozwijanym jest zaznaczona opcja Aplikacja. Kliknij OK oraz Zastosuj.

KROK 5: Na koniec uruchom ponownie komputer, a następnie uruchom SOLIDWORKS. To powinno rozwiązać problemy ze skalowaniem wyświetlacza 4K w SOLIDWORKS i przywrócić jego normalne działanie.

ZALECENIA DODATKOWE W PRZYPADKU BRAKU POPRAWY:

Jeśli w dalszym ciągu dostrzegasz nieprawidłowości w poprawnym wyświetlaniu interfejsu SOLIDWORKS spróbuj ustawić ekran 4K jako ekran główny systemu Windows.

Domyślnie w Windows 10/11: Ustawienia -> System -> Wyświetlacz -> tutaj wybierz wyświetlacz 4K oraz kliknij Ustaw ten wyświetlacz jako główny.

Podziel się:

Inżynier oprogramowania oraz trener CAD. Absolwent Wojskowej Akademii Technicznej na kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka ze specjalizacją Samoloty i śmigłowce. Pierwsze kroki w modelowaniu 3D pokonywałem, projektując miniaturowy silnik odrzutowy. Interesuję się motoryzacją sportową, sztuką walki BJJ, natomiast w wolnym czasie lubię wyjechać na leśny biwak i postrzelać z łuku.