Strona głównaElectricalTajemnica pakietów SOLIDWORKS Electrical odkryta

Tajemnica pakietów SOLIDWORKS Electrical odkryta

solidworks-electrical-pakiety

Tajemnica pakietów SOLIDWORKS Electrical odkryta

Nadszedł czas, aby każdy obecny lub przyszły użytkownik SOLIDWORKS, znał odpowiedzi na nurtujące go pytania dotyczące pakietu SOLIDWORKS Electrical. Osoby, które są zaciekawione pakietem do projektowania elektryki, zachęcam do przeczytania dzisiejszego artykułu.

Słowem wstępu:

Branża mechaniczna oraz elektryczna coraz częściej tworzy nową wartość poprzez wzajemną współpracę. Do tej pory, inżynierowie mechanicy dysponują sprawdzonym narzędziem wspomagającym ich pracę – programem SOLIDWORKS. Od kilkunastu lat, narzędzie to tworzy się z myślą o automatyzacji pracy, eliminowaniu błędów konstrukcyjnych i ułatwieniu wykonywania czynności okołoprojektowych. Zaimplementowano automatyczne tworzenie list materiałowych, ułatwiono tworzenie dokumentacji technicznej, zintegrowano narzędzia do wytwarzania. Co za tym idzie, ograniczono czas projektowania, prototypowania i przygotowania produkcji. Wyeliminowano znaczną część błędów konstrukcyjnych. Z drugiej jednak strony, zapomniano o tym, że znakomita część maszyn, aby działać, potrzebuje napędu, sterowania, a także panelu operatora. Projekt elektryczny powstawał więc na papierze lub w najlepszym wypadku w programie takim jak Draftsight. Gdy dochodziło do finalizacji projektu i ostatecznych pomiarów długości przewodów i wiązek kablowych, cofano się jeszcze bardziej do korzeni i używano… sznurka.

Od niedawna producent SOLIDWORKS wychodzi naprzeciw tym problemom, proponując swoim klientom pakiet programów SOLIDWORKS Electrical. Proces projektowania instalacji elektrycznych różni się od procesu projektowania współczesnych urządzeń mechanicznych. Najpierw powstaje schemat (rysunek) – następnie osoba odpowiedzialna za projekt od strony mechanicznej układa elementy tak, aby zmieściły się w zazwyczaj ograniczonej objętości (model 3D). Ta kolejność jest odzwierciedlona w pakietach  SOLIDWORKS Electrical. Zatem:

SOLIDWORKS Electrical Schematic Standard:

SOLIDWORKS Electrical schematics

Czym jest?

Jest osobną aplikacją o osobnym numerze seryjnym.

Do czego służy?

Dzięki tej aplikacji, inżynierowie elektrycy mogą tworzyć schematy elektryczne, projektować rozkład elementów w szafach elektrycznych (wyłącznie w 2D) oraz generować dokumentację produkcyjno-zamówieniową. Ponadto, jest to program, który posiada wiele udogodnień przyspieszających pracę projektanta. Schemat nie jest wyłącznie rysunkiem składającym się z graficznej reprezentacji symboli. Każdy rysunek ma wbudowaną inteligencję, dzięki której można AUTOMATYCZNIE generować listy elementów wymaganych do wykonania projektu, a także weryfikować poprawność projektu z punktu widzenia połączeń elektrycznych oraz potencjałów.

SOLIDWORKS Electrical 3D

szafa elektryczna

Czym jest?

Jest dodatkiem do pakietu SOLIDWORKS 3D CAD o osobnym numerze seryjnym.

Do czego służy?

Dodatek 3D wzbogaca funkcjonalność aplikacji Schematic Standard. Jest to ważne spostrzeżenie, ponieważ używanie tego dodatku bez schematu jest działaniem podobnym do próby stworzenia dokumentacji płaskiej maszyny bez jej modelu 3D – czyli trudno tutaj o wczytanie potrzebnych danych do projektu, ponieważ bez schematu elektrycznego ich po prostu nie ma. Warto jednak pomyśleć nad tym rozwiązaniem, z co najmniej kilku powodów. Jako projektanci, możemy z dużą dokładnością przewidzieć błędy, które mogą się pojawić, jak np. zbyt mała szafa w stosunku do liczby elementów, które zakłada projekt elektryczny, czy zbyt małe kanały kablowe. Wstawiając elementy na podstawie schematu 2D posiadamy zawsze aktualną liczbę komponentów, ponieważ korzystamy z tego samego projektu z bazy danych, a nie jego kopii. Na początku artykułu wspomniałem o sznurku, jako atrybucie pomiarowym. Od teraz możemy o nim zapomnieć, ponieważ w programie SW Electrical 3D bez problemu poprowadzimy wiązki przewodowe i kablowe. Co ważne – długości przewodów zostaną dopisane do listy materiałowej w spisie kabli i przewodów – koniec błędów i obniżenie kosztów produkcji to główne zalety tego dodatku.

SOLIDWORKS Electrical Professional

Solidworks Electrical Professional

Czym jest?

Jest pakietem składającym się z osobnej aplikacji (schematics) oraz dodatku do SOLIDWORKS 3D CAD. Obowiązuje tutaj jeden numer seryjny, co za tym idzie cały pakiet dostępny jest wyłącznie z poziomu jednego komputera, podczas gdy pakiety Schematics Standard i 3D mogą być uruchomione na dwóch różnych maszynach (ze względu na osobne klucze licencyjne).

Do czego służy?

Łączy w sobie funkcjonalności pakietów opisanych powyżej. Najczęściej skorzystają z niego inżynierowie, którzy pracują jako automatycy, robotycy lub mechatronicy.

Unikalną, dużą zaletą programu SOLIDWORKS Electrical jest możliwość jednoczesnej pracy nad projektem kilku użytkowników. Nie stoi zatem nic na przeszkodzie, aby elektryk tworzył dokumentację a inżynier na innym stanowisku umieszczał elementy w wirtualnej szafie elektrycznej, bowiem każda zmiana w projekcie 2D, w czasie rzeczywistym jest uwzględniana w projekcie 3D.

Jaki pakiet jest dla Państwa właściwy?

Wariant 1: Stanowisko dla elektryka

  • SOLIDWORKS Electrical Schematics Standard lub SOLIDWORKS Electrical Professional (konieczność zakupu SW 3D CAD)

Wariant 2: Stanowisko dla konstruktora automatyki, mechatronika itp.

  • SOLIDWORKS Electrical Professional + SOLIDWORKS 3D CAD

Wariant 3: Grupa projektowa (mechanicy, elektrycy, automatycy)

  • SOLIDWORKS Electrical Schematics Standard na jednej lub większej liczbie stacji
  • SOLIDWORKS Electrical 3D + SOLIDWORKS 3D CAD na jednej lub większej liczbie stacji

Do podsumowania postu posłużę się poniższą infografiką

Pakiety SOLIDWORKS

Podziel się: