Wielu z nas korzysta z wszelakich typów operacji wyciągnięcia i wycięcia. Większość z nich jest dobrze opanowanych i jasnych dla użytkowników. Jednak jest pewien typ wycięcia, którego bardzo mała część ludzi pracujących w środowisku CAD wykorzystuje. Mowa o wycięciu po ścieżce z użyciem bryły.
Operacja ta jest bliźniacza do tradycyjnego wycięcia po ścieżce. Wymagana jest ścieżka oraz profil, który w tym przypadku jest osobną bryłą znajdującą się w części. Chcąc skorzystać z tej funkcji należy pamiętać o następujących faktach:
- Konieczna jest ścieżka, charakteryzująca się ciągłością oraz początkiem w punkcie NA lub W obrębie profilu obiektu narzędzia
- Narzędzie – bryła musi być obiektem wypukłym. Dodatkowo musi składać się:
- albo z operacji obrotu złożonej tylko z geometrii analitycznej, czyli linie i łuki
- albo być operacją wyciągnięcia cylindrycznego
Teoria za nami, czas na przykład. Rozpoczynam od stworzenia naszej bryły głównej np. mały stempel. Następnie przechodzę do wykonania bryły, która będzie moim narzędziem wycinania. Szkic wykonałem na płaszczyźnie oddalonej od dolnej powierzchni głównego elementu. Z użyciem operacji dodania przez obrót z ODZNACZONYM polem scalenia wyników uzyskałem poniższe ustawienie bryły wycinającej względem bryły wcinanej jak na zdjęciu poniżej.
Profil bryły jest gotowy, czas na moją ścieżkę wycięcia. W tym przypadku zastosowałem funkcję „HELISA I SPIRALA”. Wszystkie składowe są przygotowane. Przechodzimy do operacji „WYCIĘCIE-WYCIĄGNIĘCIE PO ŚCIEŻCE”. W zakładce „Profil i ścieżka” zaznaczamy profil bryły. W pierwszym polu wybieramy nasze narzędzie, w drugim ścieżkę wycięcia.
Ostatnim krokiem jest wykonanie szyku kołowego. Tutaj zastosowałem równe odstępy i 6 wystąpień tej operacji. W takim sam sposób wykonałem dla przykładu również wiertło.
Jak widać operacja działa w analogiczny sposób do klasycznego wycięcia po ścieżce. Jedyną różnicą jest „rodzaj” profilu jaki stosujemy. Zamiast tradycyjnego szkicu naszym profilem jest bryła, dzięki czemu możemy uzyskać ciekawe efekty.